Už skôr sme si hovorili o tom, ako naučiť dieťa chodiť na nočník. Mnohí si však možno ani nevedia predstaviť, aký veľký problém môže byť naučiť dieťa smrkať. Ak ho to naučíte správne, vyhnete sa problémom s nepríjemným ochorením.

Nádcha s problémami

Nádcha – pre mnohých banálne ochorenie, pre iných nočná mora najmä pre časté komplikácie, ku ktorým patrí i zápal stredného ucha. Dobre smrkať je jednou z prevencií tohto ochorenia. Ale ako to dokázať? Rada je jediná: s nácvikom začať čím skôr. Málokomu možno napadne učiť dieťa smrkať už v kočíku.

Lenže niektorí odborníci odporúčajú dôsledný tréning s vreckovkou už od ôsmeho mesiaca a iní poukazujú na fakt, že zatiaľ čo výučba s nočníkom má zmysel najskôr od pätnásteho až osemnásteho mesiaca, deti by sa mali učiť smrkať už oveľa skôr.

Pediatrička MUDr. Ruth Adamová napríklad tvrdí: „Napodiv sa dieťa veľmi dobre učí smrkať medzi 8. a 10. mesiacom života, keď sa dosť „opičí“. Keď tento priaznivý vek premeškáme (väčšinou sa končí okolo jedného roku), zvyčajne potom nastáva problém, pretože batoľatá už nie sú také poddajné a väčšinou robia pravý opak toho, čo od nich chceme.“

Fúkni noštekom

A akým spôsobom má prebehnúť samotné vyučovanie? Mnohé mamičky sú vyzbrojené skutočným arzenálom prečudesných metód. Iné maminky pre zmenu so svojimi potomkami „smrkajú“ na bábiky alebo gumové, dobre umývateľné hračky. Ďalšie zložili smrkaciu maturitu vo vani, kde môžu sviečky lietať na všetky strany.

O niečo prívetivejšiu metódu opisuje MUDr. Adamová: „Mamičkám odporúčam, aby opakovane a neúnavne dieťaťu hovorili: „Fúkni noštekom,“ a pritom si samy prikrývali ústa rukou a vydávali hlasné fúknutie (nosom). Deti často fúknu ústočkami, potom treba povedať: „Nie, fúkni noštekom,“ a prikryť im pritom pusu rukou. Neviem to opísať výstižnejšie, ale fakt je, že toto som praktizovala u všetkých troch mojich detí a vždy som mala úspech pomerne skoro. Človek však musí byť trpezlivý a nesmie sa nechať odradiť prvotným neúspechom. Pochopiteľne, najlepšie sa dieťa naučí smrkať, keď má nádchu a skutočne mu niečo z nosa vyfrkne,“ radí odborníčka.

Podľa lekárky je však nemenej podstatné naučiť sa aj správny spôsob fúkania: „Keď sa už dieťa naučí „fúknuť noštekom“, dôležité je prejsť k ďalšej fáze: k priloženiu vreckovky a pri fúknutí treba vždy upchať jednu nosnú dierku. Hlavička by mala byť v miernom predklone, platí to pri smrkaní najmä u starších detí, ktoré už majú vyvinuté paranasálne dutiny. Práve ono hlasné trúbenie oboma nosnými priechodmi odrazu vyvoláva tlaky v oblasti stredného ucha,“ vysvetľuje pediatrička. Inak povedané, dobré smrkanie môže byť prevenciou proti vzniku zápalu stredného ucha, ale nesprávna technika smrkania ho, naopak, môže ešte viac podporiť.

 

Foto: Shutterstock