Štatistiky sú neúprosné: na následky úrazov umiera v súčasnej dobe viac detí vo veku do 15 rokov než na všetky ochorenia dokopy. Najviac detských úrazov sa pritom stáva v lete a v septembri. Prázdniny sú totiž dobou, kedy sú deti väčšinou mimo kolektívnych zariadení, pokope so súrodencami a celý denný režim je oveľa uvoľnenejší než v priebehu školského roka.

[ArticleBox Dotýkajte sa, je to zdravé : 26643]

V septembri sa potom celé rozbláznené vracajú do jaslí, škôlok a škôl a nejakú dobu im trvá, kým sa zase trochu upokoja a navyknú si na poriadok školského roku.

Sto úrazov denne

V letnom období, teda zhruba od júna do augusta, sa počet úrazov zdvíha oproti priemeru až o 15 percent. Najčastejšími detskými úrazmi sú chirurgicky ošetrené rezné či tržné rany, zlomeniny a podvrtnutie členka. Nasledujú popáleniny a otrasy mozgu.

Pokiaľ by sme sa pozreli na to, ako tieto úrazy vznikajú, v najväčšej miere sú vplyvom pádu, či už kvôli zakopnutiu pri behu, alebo z rôznych detských preliezačiek, stromov alebo postele. Samostatnú kapitolu potom tvoria úrazy vzniknuté pri dopravných nehodách v aute alebo na bicykli. Štatistici určili aj najrizikovejšiu dobu počas dňa – je ňou popoludnie zhruba od dvoch do šiestich hodín.

Iné prostredie, nové riziká

Do veľkej miery môže za prázdninový nárast úrazov fakt, že sa v lete meníme na sťahovavý národ a veľkú časť tohto ročného obdobia trávime v cudzom prostredí.

Zatiaľ čo domov obvykle zabezpečíme proti detskému úrazu hneď s narodením dieťaťa alebo najneskôr v dobe, kedy sa dojča začína po byte či dome pohybovať po vlastnej osi, prechodné bydliská tak starostlivo neprechádzame. Aj tu sa však vyplatí preliezť si príbytok po kolenách a vyskúšať, kam všade malý zvedavec dosiahne a čo všetko by sa mohlo stať.

[ArticleBox Má 4 roky a je nezvládnuteľný : 26640]

Skúsení rodičia totiž vedia, že k detskému úrazu stačí skutočne pár sekúnd nepozornosti – a udržať dieťa neustále pod stopercentným dohľadom skrátka nie je možné.

Poistenie pomáha

Možno máte pocit, že poisťovací agenti sú ľudia, ktorí vidia všetko dopredu čierne, len aby z vás mohli vytiahnuť pár desiatok eur. Úrazové poistenie pre vaše deti sa vám však môže skutočne vyplatiť. Všetkým úrazom jednoducho zabrániť nemožno a práve úrazové poistenie môže uľahčiť liečbu následkov, alebo poskytnúť dieťaťu rehabilitáciu a ďalšiu starostlivosť, ktorú bežné zdravotné poistenie nekryje.

Aj preto možno zo štatistík poisťovní vyčítať údaj, podľa ktorého je v prípade prvého úrazu poistená len asi polovica detí, zatiaľ čo ak ide o druhý úraz, poistenie už majú viac než tri štvrtiny malých pacientov.

Pozor na vodu

A aké sú tie najväčšie letné nástrahy? Predovšetkým je to voda. Riziko utopenia je v batoľacom veku pomerne vysoké, preto treba vždy počítať s tým, že sa dieťa k vode môže dostať veľmi rýchlo. Pokiaľ prídete na prázdniny k rybníku alebo moru, treba vždy myslieť na to, že dieťa môže utiecť a potom je len otázkou minút, kedy ho voda k sebe priláka.

Keď do vody spadne, šanca na záchranu je len niekoľko minút. Väčšina detí sa po páde do vody inštinktívne nadýchne, tým sa im dostane voda do pľúc, počas minúty strácajú vedomie a do piatich minút dochádza bez prítomnosti kyslíka k nezvratným zmenám na mozgu.

Práve päť minút je pritom doba, v priebehu ktorej obvykle rodičia prichádzajú na to, že nevedia, kde sa ich potomok práve nachádza.