Toxíny na nás číhajú takmer z každej strany. Denne používame nespočetné množstvo bežných vecí, predmetov, či kozmetických prípravkov, o ktorých ani netušíme, že môžu obsahovať akékoľvek škodlivé látky. O to opatrnejšie by mali byť práve tehotné ženy, pre ktoré niektoré toxíny skutočne predstavujú riziko. Viete, o aké ide?

Hovorí sa, že tehotenstvo nie je choroba a takmer v žiadnom ohľade by nemalo ženu obmedzovať. Aj keď je to na jednej strane pravda, na strane druhej je pre správny a zdravý vývoj bábätka potrebné, isté bežné či samozrejmé veci na istý čas vylúčiť. Na základe odporúčaní lekárskych odborníkov vám prinášame jednoduchého sprievodcu toxínovými rizikami, ktorým by ste sa počas tehotenstva mali rozhodne vyhnúť. 

Parabény v kozmetických výrobkoch

Lekárka Aaliya Yaqub, ktorá sa špecializuje na celkové zdravie vyše 25 rokov upozorňuje, že najmä tehotné ženy by mali venovali pozornosť chemickým látkam nachádzajúcim sa v kozmetických výrobkoch. Mnohé z nich totiž netušia, že aj bežný make-up, krémy či mydlá môžu obsahovať nebezpečné látky, ktoré môžu ohroziť vývoj bábätka.

Hoci je to zdĺhavejšie, pre zdravie svojho dieťatka pozorne čítajte zloženie kozmetických výrobkov, ktoré počas tehotenstva používate. Slovo parabény totiž môže mať viacero významov. Najčastejšie sa používajú tieto: 

  • Metylparabén
  • Propylparabén
  • Izopropylparabén
  • Izobutylparabén
  • Butylparabén
  • Butylparabén sodný

„Parabény sú druh konzervačných látok, ktoré bránia rastu baktérií, ale môžu napodobňovať určité vlastnosti hormónu estrogénu, čo môže znemožniť otehotnenie či zdravý vývoj plodu. Pokúste sa akékoľvek parabény eliminovať minimálne počas prvých dvoch trimestrov, kedy je zdravý vývoj plodu rozhodujúci,“ radí lekárka Yaqub. Taktiež upozorňuje, že parabény v kozmetike využíva najmä väčšina komerčných značiek. 

Kofeín

V tomto prípade sa nedá jasne povedať, či požívanie kofeínu a kofeínových nápojov môže ohroziť tehotenstvo, pretože zásadnými sú predovšetkým množstvá. Kimberley A. Thornton, reprodukčná endokrinologička a odborníčka na neplodnosť z New Yorku tvrdí, že kofeín nie je nutné v tehotenstve vylúčiť, no jeho príjem by sa mal zreteľne obmedziť.

„Existuje veľa štúdií o tom, či kofeín zvyšuje riziko potratu alebo predčasného pôrodu, ale výsledky nie sú jasné. Zdá sa, že mierna spotreba kofeínu nižšia ako 200 miligramov (jedna malá šálka denne) je počas tehotenstva bezpečná. Ak konzumujete viac ako jednu šálku kofeínu denne, je dobré jeho príjem pred plánovaným tehotenstvom začať znižovať.“  vysvetľuje. 

BPA v plastoch

Bisfenol A známy ako BPA je chemikália, ktorá sa využíva pri výrobe plastov. Americká vysoká škola pôrodníkov a gynekológov poukazuje na jeho vysokú škodlivosť počas tehotenstva. „Bisfenol A sa nachádza v potravinách, spotrebných výrobkoch a obaloch a k expozícii dochádza vdýchnutím, požitím a absorpciou cez pokožku. Ak sa dostane do organizmu, môže hroziť riziko potratu.“ uvádza.

Počas tehotenstva neprichádzajte do styku s mikrovlnnými plastovými obalmi, nachádzajúcich sa najmä na hotových jedlách. Postupom času sa môžu pri nadmerných teplotách rozkladať a uvoľňovať BPA. Takisto skúste skontrolovať recyklačné kódy na spodnej strane plastových nádob. Niektoré (ale nie všetky) plasty, ktoré sú označené recyklačnými kódmi 3 alebo 7, sa môžu vyrábať z BPA.

Retinoidy a retinoly v pleťových krémoch 

Lekárka Yaqub počas tehotenstva odporúča vylúčiť pleťové krémy obsahujúce retinoidy a retinoly, ktoré sa často vyskytujú najmä v krémoch proti vráskam, avšak môžu sa objaviť aj v iných výrobkoch. Aj v tomto prípade platí, že najmä počas tehotenstva by ste mali zvýšene dbať na potenciálne nebezpečné chemické látky v kozmetike, ktoré môžu cez pokožku preniknúť do tela a spôsobiť nemalé komplikácie. Namiesto toho skúste používať výrobky na báze kyseliny glykolovej a vitamínu C.