Tabak a cigaretový dym

Fajčenie patrí k zlozvykom, ktoré vo veľkej miere škodia nášmu zdraviu, ale aj zdraviu nášho okolia. Viacero štúdií totiž potvrdilo, že pasívne fajčenie (dýchanie cigaretového dymu z okolia) je oveľa viac škodlivé ako to klasické. „Chemikálie v cigaretovom dyme zrýchľujú stratu vajíčok a môžu znižovať plodnosť ženy. Fajčenie počas tehotenstva môže byť problémom, privodiť u dieťaťa dýchacie ťažkosti a súvisí aj s nízkou pôrodnou hmotnosťou.“ pripomína Dr. Thornton.

Niektoré farby na vlasy

Niektoré farby na vlasy najmä s prídavkom peroxidov môžu prenikať cez pokožku do tela, a preto sa v tehotenstve považujú za nebezpečné. Ak však bez farbenia vlasov neviete prežiť, skúste namiesto nich použiť farby na vlasy na rastlinnej báze – často označované aj ako vegan. Vlasy si prehnanou chémiou nefarbite ani v prípade, ak sa snažíte otehotnieť.

Výrobky na báze acetónu

Acetón je vo všeobecnosti toxická látka. Kým jeho malé množstvá dokáže organizmus zvládnuť, v tehotenstve je citlivejší a môže spôsobiť komplikácie. Acetónové prípravky sú bežne používané už aj v kozmetike. Najčastejšie sa vyskytujú v odlakovačoch na nechty, niekedy aj v samotných lakoch. Počas tehotenstva teda radšej zvoľte prírodný lak či odlakovač na nechty, ktorý acetón neobsahuje. 

Parfumy a spreje

Každému je asi jasné, že ani podmanivo voňajúce parfumy či spreje sa nezaobídu bez chemikálií. „V tehotenstve by ste sa mali vyvarovať syntetických vôní, ktoré môžu narušiť hladinu hormónov," hovorí Dr. Yaqub. Medzi takéto často patria aj obyčajné osviežovače vzduchu či antiperspiranty. Potenciálne toxíny často krát nie sú na obaloch ani uvedené, preto je vhodná konzultácia s lekárom. Ak vám nepoužívanie obľúbeného parfumu na istý čas nevadí, vsaďte na esenciálne oleje, ktoré sú skvelou alternatívou.

Farby a laky v domácnosti

Farby na steny, či laky na nábytok obsahujú vysoký podiel riedidiel, ktoré sú pre dýchacie cesty škodlivé. Vystavenie sa farbám a lakom v domácnosti je tiež spojené s vyšším rizikom potratov a vrodených chýb. Toto riziko je obzvlášť vysoké v prvom trimestri. V tehotenstve by ste sa im mali oblúkom vyhýbať, no v prípade nevyhnutnosti zásadne používať ochranné pomôcky, ako sú rukavice a maska.

Foto: Shutterstock