Opar a malé pľuzgieriky vyzerajú nevinne, avšak pre vaše malé dieťatko môže mať tento vírus neblahé dôsledky. Ako rozpoznať, že ide o závažný problém, ako sa mu vyhnúť a prípadne ho liečiť? Poradili sme sa s odborníkom.

Ktorý je nebezpečnejší

„Opar je vírusová infekcia, ktorú spôsobuje herpes simplex vírus a tie rozoznávame dva základné. Herpes vírus typu 1 má na svedomí opary v oblasti pier a herpes vírus typu 2 je zodpovedný za opary v oblasti genitálií. Ďalším typom je herpes zoster. Ten sa ďalej prejavuje ako pásový opar. Herpes vírus pretrváva v organizme celý život a napríklad pri jeho oslabení dochádza k aktivácii ochorenia,” vysvetľuje MUDr. René Hrdlička.

Pacient sa stáva nosičom vírusu a pri strese alebo záťaži dôjde k výsevu oparu – najčastejšie v oblasti hrudníka alebo brucha. V oblasti pier je opar úplne bežným ochorením, skôr nepríjemným než nebezpečným. Niekto ho má raz za život, mnoho ľudí však „na opary trpí“ a akákoľvek vyššia záťaž alebo stres znamená bolestivý pľuzgierik. Vírus je totiž už stále prítomný v organizme a môže kedykoľvek spôsobiť ďalšie ťažkosti. Tie však vyriešime cestou do lekárne a niekoľkými dňami trpezlivosti. Mastičky znížia bolestivosť, vysušia pľuzgierik a zabránia hnisaniu.

Celková liečba (tablety, injekcie) je vyhradená pre mimoriadne stavy, napríklad pre pacientov, ktorí užívajú lieky spôsobujúce zníženie imunity. Herpes vírus typu 2 má u dospelých podobný priebeh ako prvý menovaný, avšak s tým rozdielom, že pľuzgierik sa vytvára v oblasti genitálií a prenáša sa pohlavným stykom. Po niekoľkých dňoch sa vzniknutý pľuzgierik spontánne zahojí a jeho ďalší výsev opäť súvisí so stresom, námahou alebo oslabením v dobe inej choroby. Pokiaľ na tento typ oparu trpí budúca mamička, rozhodne by to nemala prehliadať.

Cisársky rez kvôli pľuzgieriku?

Pri pravidelných kontrolách u svojho gynekológa by mala nastávajúca mamička o tomto probléme rozhodne hovoriť už od začiatku tehotenstva. Iný stav je pre organizmus pochopiteľne záťaž. Nie je výnimkou, že sa opar v oblasti genitálií prejaví v tehotenstve po prvý raz. A jeho dôsledky pre novorodeniatko by mohli byť fatálne. „Veľmi nebezpečný je opar v treťom trimestri. Priechod plodu cez pôrodné cesty je totiž vysoko rizikový, a preto sa pristupuje k cisárskemu rezu,“ opisuje spomínaný lekár.

V poslednej fáze tehotenstva je teda namieste byť veľmi opatrná a bedlivo sa sledovať. Samozrejme, nie každý možný pľuzgierik musí byť opar, spôsobený vírusom herpes. Gynekológ by ho mal správne diagnostikovať a dohodnúť sa s mamičkou na prevedení pôrodu sekciou. 

V minulosti matky bežne porodili spontánne a riziko prenosu vírusu na novorodenca bolo veľké. I keď sa dnes hrozba nákazy výrazne znižuje, stále trvá. Mamička totiž nemusí mať problémy s oparom také veľké, aby ich zaznamenala. A neodhalený herpes môže byť pre dieťa až životu nebezpečný.

Radšej zbytočná liečba, ako riziko následkov

V Slovenskej republike sa odporúča pobyt novorodenca v pôrodnici aspoň 72 hodín po pôrode. To umožní zachytiť i klinické prejavy herpetickej infekcie a nasadenie okamžitej liečby. Včas začatá liečba totiž znamená lepšiu prognózu ďalšieho vývoja. Nič totiž nie je jednoduché, a tak u novorodenca nakazeného vírusom herpes rozhodne nenájdeme opar na pere či genitáliách, ako vysvetľuje odborník. Pokiaľ sa novorodenec nakazí, je to systémová infekcia.

Vírus je v krvi v celom tele a môže dôjsť k herpetickej encefalitíde, teda zápalu mozgu. Je to vzácne ochorenie, ale pokiaľ sa objaví, má, bohužiaľ, veľké riziko následkov. Nákaza sa prejaví v prvých hodinách a dňoch po pôrode väčšinou kŕčmi a poruchou vedomia. „S liečbou začíname okamžite, dieťa dostáva virostatiká do žily a niekoľko dní trvá, kým sa v laboratóriu dokončí správna diagnóza,“ doplňuje lekár.