Nebozkávajte bábätko

Môže sa novorodenec a dojča nakaziť herpes vírusom typu 1, ktorý má na svedomí opary na pere? Podľa špecialistu je táto možnosť raritná. Predovšetkým preto, že väčšina matiek má protilátky proti herpes vírusu a plod ich od nej prijíma cez placentu. V tele novorodenca potom pretrvávajú asi 3 mesiace. Bábätko by teda malo byť proti tomuto ochoreniu chránené, a to i v prípade matky, ktorá často máva opary na perách.

„Dieťa môže byť bez problémov i dojčené, keď má mamička herpetickú infekciu. Protilátky sa dostávajú i do mlieka a dieťatko tak chránia,“ dodáva lekár. Treba však stále počítať s tým, že herpes je vysoko infekčný a typ 1 sa získa predovšetkým maznaním a bozkávaním.

A to je, pochopiteľne, prvé, čo ktokoľvek z rodiny i okolia s bábätkom robí najradšej. „Pri aktívnom výseve oparu sa treba mať veľmi na pozore!“ varuje odborník: „Pokiaľ má ktokoľvek z blízkeho okolia aktívny opar, nesmie ho mamička pustiť k novorodencovi, i keby to bol najbližší príbuzný.“

Staré dobré šestonedelie

Akákoľvek vírusová infekcia je pre novorodenca nepríjemná a často nebezpečná. Aktívny opar trvá týždeň a príbuzní by mali byť ohľaduplní. Predtým sa dodržiavalo šestonedelie, čo malo veľký význam. K dieťaťu sa okrem najbližších nikto ďalší nepúšťal a možnosti nákazy vírusovými infekciami sa výrazne znižovali.

“V súčasnosti je bežné, že už do pôrodnice prúdia davy ľudí, čo je, samozrejme, riziko,“ vysvetľuje špecialista. „S oparom by sa nikto nemal priblížiť k čerstvo narodenému dieťaťu, blízkej rodine potom rozhodne odporúčame nosiť rúško, dokiaľ sa opar úplne nezahojí.“

Bábätko staré niekoľko týždňov by ste teda mali chrániť ako oko v hlave a komukoľvek s oparom, teplotou, nádchou alebo kašľom zavrieť dvere pred nosom. V kontexte ďalších rokov, kedy si dieťa užijú všetci príbuzní, sa zvýšená opatrnosť prvých dní iste nemusí zdať ako prehnaná. Za zdravý štart do života to určite stojí.

 

Foto: Shutterstock