Nechce sa vaše batoľa alebo mladší predškolák deliť o svoje obľúbené kúsky, no od ostatných túto schopnosť vyžaduje? Zhruba od prvých narodenín by ste mali dieťa začať cielene pripravovať na to, že sa postupne bude začleňovať do spoločnosti, kde bude musieť nejakým spôsobom kooperovať s ostatnými. A to v sebe zahŕňa i schopnosť podeliť sa s nimi.

Obráťte pozornosť na druhého

Máloktoré dieťa odmalička ochotne požičiava všetko, čo má. Väčšinou je reakciou krik a plač. Zaujímavé je, že batoliatka tak nejako automaticky predpokladajú, že s nimi sa rád podelí každý, zatiaľ čo ich veci sú jednoducho ich.

Skúste sa na problém pozrieť jeho uhlom pohľadu: Mám peknú vec, s ktorou sa rád hrám, dosiaľ tu stále bola len pre mňa, a odrazu prišiel niekto úplne cudzí a jednoducho mi ju vzal. Nie je to k zlosti? Začnite tým, že obrátite pozornosť dieťaťa k pocitom toho druhého: Pozri sa, teraz to dievčatko plače a je veľmi smutné. Čo keby sme jej to auto na chvíľu požičali, a potom sa zase vystriedate?

Chce to trpezlivosť

Nečakajte však, že to pôjde rýchlo a ľahko. Dôležitý je preto trpezlivý prístup, vysvetľovanie, upozorňovanie na lepšie stránky vzájomnej kooperácie a pokoj. 

Čím viac budete na dieťa tlačiť a čím viac dáte priechod svojim negatívnym emóciám, tým pravdepodobnejšie je, že sa vaše batoľa zablokuje a už s ním nepohnete. V tom sú totiž naše batoľatá doslova majstrami. Je to ťažké, ale pokúste sa ovládnuť a nelámať palicu nad svojím malým lakomcom.

Obľúbenci sú tabu

Ak má vaše dieťa hračku, ktorú odmieta pustiť z ruky vo dne v noci, mal by taký maznák mať na povinné požičiavanie imunitu. Nenúťte ratolesť požičiavať vec, ktorá je pre ňu extrémne dôležitá.

Keď teda dôjde ku konfliktu pre obľúbenú hračku, do sporu sa vložte a kamarátovi či kamarátke vysvetlite, že toto je veľmi obľúbená hračka vášho dieťaťa, s ktorou sa zatiaľ nedokáže ani na chvíľu rozlúčiť. Zároveň ponúknite iné hračky, ktoré požičať môžete. 

Ako sa do hory volá...

Pomerne spoľahlivým receptom, ako donútiť malého tvrdohlavca, aby sa o svoje hračky začal deliť, je uplatniť postup: Ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva. Keď sa teda vaše dieťa odmieta deliť o svoje hračky, nebude si ani požičiavať nič od iných.

Väčšinou to funguje, obzvlášť v prípadoch, kedy k vám na návštevu príde kamarát s niečím, po čom váš potomok dlho túži. Takú konšteláciu môžete využiť: Môžeš si od neho požičať jeho lietadlo z animovaného filmu, on sa však na oplátku môže hrať s tvojou autodráhou.