Spánok detí je a vždy bude donekonečna diskutovanou témou. Dieťatko buď nechce spať, často sa budí, dlho zaspáva a kadečo iné. Stáva sa to aj vám a vášmu drobcovi? Možno teda robíte niektoré z týchto chýb, ktoré vás oboch od pokojného a ničím nerušeného spánku vzdiaľujú. Ktorých by ste sa mali čím skôr zbaviť?

Uspávanie dieťa pri kŕmení alebo hojdaní

Uspávanie pri kŕmení spojené s hojdaním dieťatka je jedno z najčastejších spôsobov uspávania.. „V prvých štyroch mesiacoch života je to v poriadku, lebo deti si ešte nedokážu tvoriť zlé návyky,“ hovorí rodičovská poradkyňa Ari Brown. Okolo štvrtého mesiaca sa však u dieťaťa začínajú rozvíjať spánkové rutiny, kvôli čomu môže byť zaspávanie pri kŕmení alebo hojdaní problém. „Deti sa prirodzene budia dva a ž šesťkrát za noc, čo znamená, že budete musieť toľkokrát k dieťaťu vstať a kŕmiť ho alebo hojdať, aby zaspalo,“ upozorňuje spánková poradkyňa Jodi Mindell. Je preto dôležité dieťaťu vytvoriť spánkovú rutinu a približne od štvrtého mesiaca dieťa uspávať bez hojdania a kŕmenia alebo to minimálne obmedziť.

Časté nočné kŕmenie

Kŕmenie dieťatka počas noci nie je nič nezvyčajné, no na kvalitu spánku to nemá vôbec dobrý vplyv. Okrem toho, že dieťa má prerušovaný spánok, kŕmeni v noci znižuje aj kvalitu spánku mamičky. „Stáva sa z toho začarovaný kruh. Dieťa dostane v noci toľko kalórií, že cez deň nemá veľkú chuť jesť, takže je hladné zase v noci,“ upozorňuje Mindell. Neraz sa nočné kŕmenie natiahne aj na dva roky, keď už dieťa dávno konzumuje rozmanitú pevnú stravu. Je preto lepšie postupom veku dieťa kŕmiť častejšie cez deňa postupne znižovať množstvo mlieka, ktoré v noci dieťatku dávate.

Spánkové rituály

Dieťatko by mali spať pri tichu a tme, znejú “overené” rady našich babičiek. Súčasní odborníci sa s nimi však nezhodujú. ”Rodičia dieťa uspávajú pri úplnom tichu, pri tlmenom svetle, kedy ho vezmú na ruky a ticho mu pospevujú, ale tiež na gymnastickej lopte, ktorým rytmicky pohupujú, v kočíku, s ktorým prechádzajú dverový prah v izbe, aby dieťa lepšie spalo, tak mu fénujú bruško, hojdajú ho na hojdačke, alebo matky deti uspávajú na svojom bruchu a podobne. Pokiaľ toto zavedú, nie je divu, že dieťa odmieta zaspať inak," opisuje príbehy zo svojej praxe detská neurologička docentka MUDr. Iva Příhodová.