Izba, kde dieťa spí, by mala byť tichá a dobre vetraná. Dieťa by malo spať bez rozsvieteného svetla a bez prítomnosti rodičov, to preto, aby vždy pri nočných prebudení nevyžadovalo ich prítomnosť a dokázalo zaspať samo.

Uspávanie v kočíku

Nechávate bábätko zaspávať v kočíku? Na jednej strane rýchlo zaspí, no na strane druhej môže spôsobiť, že dieťa bude mať problém zaspať doma v postieľke. A to môže byť problém. Snažte sa preto zorganizovať si deň tak, aby mohlo spať vo svojej postieľke a nie v kočíku. V prípade, že je zvyknuté cez deň spať výhradne v kočíku, choďte na zmenu zaspávania v postieľke pomaly. Najskôr dbjate na to, aby zaspalo v postieľke aspoň raz za dva dni a neskôr raz denne. 

Neskoré uspávanie

Spánková rutina je u detí dôležitá a nie je vhodné nechávať ich hore až príliš dlho. „Keď deti zostanú dlho hore, obvykle sú viac unavené, preto trvá dlhšie než zaspia a častejšie sa v noci budia,“ upozorňuje Mindell. U novorodencov je síce náročné vytvoriť pevný spánkový rytmus, dôkladne s tým začnite zhruba od štvrtého mesiaca. Vtedy by ste dieťa mali na nočný spánok medzi 19.00 až 20.00.

Ak je však už dieťatko zvyknuté chodiť spať neskôr, každý deň posuňte čas spánku o 15 minút skôr, až kým sa nedostanete na spomínaných 19.00 až 20.00. Dieťa môžete tiež skúsiť okúpať a prezliecť do pyžamka skôr, aby malo pocit, že už je noc. Faktom však zostáva, že ideálny čas zaspávania pre deti je medzi 19.00 a 20.00 a ak chcete u dieťaťa vybudovať pevný spánkový režim, mali by ste ho dodržiavať.

Foto: Shutterstock