Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie. Smutné však je, že táto nekonečná láska občas dokáže prerásť do prehnaného správania, ktoré môže pokriviť charakter dieťaťa. Ak dieťa už od narodenia nemá žiadne hranice, či režim a rodič mu vyhovie v akejkoľvek jeho požiadavke len preto, aby bolo spokojné a šťastné, alebo aby neplakalo, nie je to vždy šťastným riešením. Týmto prístupom totiž vychovávame z našich detí rozmaznancov bez akéhokoľvek rešpektu, či autority voči rodičom. Dá sa to zmeniť?

Časy sa zmenili. Kým niekedy bol rešpekt voči rodičom prirodzený, postupne sa vytráca. Momentálne medzi rodičmi vládne trend rozmaznávania detí, so zámienkou šťastného a spokojného drobca. Je to však správne? Je vhodné, aby sa rodičia namiesto nastoľovania autority podriaďovali svojim potomkom? Určite nie, no aj napriek tomu sa mnoho rodičov (často podvedome) takto správa a ani si to neuvedomuje. Čo teda môžete spraviť preto, aby ste zo svojej ratolesti nevychovali sebeckého rozmaznaného tvora, ktorý nebude rešpektovať nikoho a nič?

Nastavte režim

Každé jedno dieťa potrebuje režim už od útleho detstva. Pravidelný režim je potrebný pre zdravý vývoj, ako fyzický tak aj psychický. Doprajte ho dieťatku už od narodenia a dávajte ho spať v pravidelných intervaloch. Rovnako postupujte aj v prípade kŕmenia. Hoci zo začiatku (asi) budete “musieť” dojčiť na požiadanie, postupne mu vytvorte režim, na ktorý si zvykne. Pri starších deťoch je naopak rozhodujúci spánkový režim, ktorý by sa mal striktne dodržiavať. Nastaviť ho môžete podľa seba, či rodinných požiadaviek, ale za každých okolností ho dieťa “prinúťte” dodržať.

Neuprednostňujte vždy dieťa

Dieťa je vždy stredobodom pozornosti. Je to prirodzené, pretože keď je malé, potrebuje vás a bez vás nedokáže samostatne existovať. Ak však už máte doma batoľa, nemusíte sa mu venovať každú sekundu. Namiesto toho ho naučte, že nie všetko môže mať hneď a na niektoré veci je nutné aj počkať. Napríklad keď telefonujete, musí vydržať, rovnako ako keď platíte v obchode alebo niečo dôležité vybavujete. A okrem toho, že ho týmto správaním nebudete rozmaznávať, naučíte ho aj troške trpezlivosti.