Niektoré deti sa ponáhľajú do života až príliš rýchlo, iným sa zasa z pohodlia maminho bruška veľmi nechce. Čo môžeme robiť, keď sa nám čakanie na príchod potomka zdá doslova nekonečné?

Bude to už dnes?

Kto nezažil, nepochopí. Ale kto sa každý deň budil s pocitom, že snáď konečne dnes, vie dobre, ako stresujúce môže čakanie na pôrod byť. U viacrodičiek navyše pribúda starosť o staršie dieťa: Či sa stihne skoordinovať stráženie, odvoz do pôrodnice aj ockova prítomnosť pri pôrode. Väčšinou to však funguje tak, že v tie najpríhodnejšie dni sa nedeje nič, a keď sa to práve veľmi nehodí, pôrod sa zomelie raz dva.

Čo hovoria babské rady?

Skúsené pôrodné asistentky či rôzne veštice dokážu vymenovať ešte ďalšie spôsoby, ako urýchliť príchod dieťatka na svet. Využívajú sa rôzne bylinky či vône (masáž podbruška olejom s vôňou škorice) alebo pitie čajov, najmä z listov maliníka, ktorý údajne uvoľňuje hladké svalstvo. Naše babičky sa tiež kúpali v odvare z materinej dúšky či levandule. Často sa v alternatívnej medicíne využíva prirodzená tendencia organizmu vyčistiť sa pred pôrodom, napríklad konzumáciou ľanového semienka alebo malinkého množstva ricínového oleja, a kontrakcie sa potom (možno) pridajú samé. Medzi nastávajúcimi mamičkami sa traduje aj jedna nikým neoverená metóda: konzumácia pohára červeného vína, alkohol však radšej v tehotenstve vynechajte.