Každý milujúci rodič by svojmu dieťaťu zniesol aj modré z neba. Chceme im dať nielen všetko čo potrebujú, ale aj všetko, čo chcú. Je to však správne? Viacero odborníkov sa zhoduje, že takýto prístup k rodičovstvu môže napáchať viac škody, ako úžitku. Čo sa môže stať, ak sa rozhodnete svojmu drobcovi dať všetko, na čo ukáže?

Vychováte z neho sebca

Dobré, slušné a vychované deti by sme chceli mať všetci. Keď ich všetci blízki len chvália, hladí to aj naše rodičovské ego a sme si istí, že rolu rodiča robíme na výbornú. Čo však v prípade, ak svojmu dieťaťu vždy dáte, či kúpite čokoľvek na čo ukáže? Nielenže ho tým rozmaznávate, ale predovšetkým z neho robíte sebca. Ako to spolu súvisí? Pokiaľ svojmu dieťaťu dáte vždy všetko, časom pochopí, že môže mať čokoľvek a kedykoľvek na to len pomyslí a vy mu to s “radosťou” dáte. Takým prísptupom z neho však spravíte sebca, ktorý si nebude vážiť nič a nikoho. A ani vás ako rodičov. Bude mu ukradnuté, že vaša finančná situácia už nie je na prehnané obdarovávanie prispôsobená. Keďže z neho takú osobu spravíte vy svojou výchovou, nečudujte sa, ak z neho vyrastie len neohľaduplný a sebecký človek.

Darčeky začne brať ako samozrejmosť

Všetci sa radi obdarúvame a o to viac obdarúvame tých najmenších. Kúpiť dieťaťu obľúbenú hračku či sladkosť je na mieste, najmä ak má dieťa nejaký sviatok. No na každodenné obdarúvanie radšej zabudnite. Nie je správne, ak svojej ratolesti každý deň kúpite nejaký ten “darček”. A ešte k tomu len tak. Prečo? Zo začiatku to môže byť zakaždým len čokoládka, či lízanka, no ako dieťa bude rásť, bude požadovať viac a samozrejme viac, čo už v určitom veku dieťaťa môže byť nielen psychicky, ale finančne náročné. Darčekmi by ste teda svoju ratolesť mali obdarúvať jedine vo sviatok a za odmenu, avšak len výnimočne.

Nebude poznať motiváciu

Bez motivácie sa výsledky a úspechy dosahujú len veľmi ťažko. Motiváciu potrebujeme v škole, aby sme boli vzdelaní, ale aj v práci, aby sme za ňu dostali patričnú finančnú odmenu. Okrem iného bez motivácie by sme sa do tej práce ani nedostali, pretože by sme nemali žiadnu motiváciu vstať ráno z postele. Čo z toho vyplýva? Len jediné. Ak svoje dieťa nenaučíte motivácii už v detstve, v dospelosti môže mať veľký problém. Keď mu budete dávať vždy všetko čo mu uvidíte na očiach, zistí, že motiváciu nepotrebuje na to, aby niečo dosiahlo. A tak okrem toho, že z neho bude demotivovaný jedinec, spravíte z neho aj lenivca, ktorý nič nemusí, ale všetko dostane. A to snáď nechcete!