Koľko detských kníh máte v knižnici? Možno desiatky. Deti však lačnejú stále po nových príbehoch. V streamovacej knižnici ich môžete mať stovky kedykoľvek a kdekoľvek potrebujete. Či už je to o každovečernom rituály alebo len o vyplnení času v čakárni u doktora, zabaviť deti čítaním kníh sa dá dnes veľmi ľahko. Doslova. Keď si stovky kníh nosíte vo svojom telefóne či tablete.

„Vieš, čo som mala rada, keď som bola malá? Keď si nám večer čítala.“ Pre väčšinu rodičov je balzamom na dušu, keď počujú takéto slová z úst svojich adolescentných detí. Vidieť ich potom, ako si sami čítajú, pretože ich knihy sprevádzali od narodenia, je na nezaplatenie. Každá kniha dá niečo mladému človeku. Či už ich v detstve naučí rozlišovať zvieratká, tvary alebo farby, v staršom veku vďaka príbehom zistia, čo je naozajstné priateľstvo, láska ale naučia sa vysporiadať aj so smrťou.

Každý večer nový príbeh

Aj Martina vedie ku knihám svojho ročného syna, rovnako ako to bolo v jej detstve. Sama sa teší z každej kúpenej knihy a z toho, ako ju bude čítať svojmu dieťaťu. Dnes však má trochu sťaženú situáciu. „V prvom rade ešte študujem na univerzite, takže si nemôžem dovoliť kupovať toľko kníh, koľko by som chcela. A požičiavanie kníh z knižnice je dnes, v čase pandémie koronavírusu tiež oveľa ťažšie,“ opisuje Martina.

Známa jej poradila streamovaciu službu KUBO. V aplikácii si vie vybrať z približne 600 detských kníh. Od najjednoduchších, pre najmenšie deti, až po knihy oceňovaných autorov. Prvý mesiac mala službu zadarmo, za každý ďalší už platí 3,99 eura. „Pre ľudí, ktorí nečítajú, sa táto suma môže zdať priveľká. Za ňu mám však pre môjho syna každý večer jeden nový príbeh. Nová kniha preňho by ma vyšla oveľa drahšie,“ dodáva Martina. Samozrejme radšej by v ruke pri čítaní držala klasickú knihu a nie tablet, vždy nové príbehy a čas, ktorý týmto spôsobom trávi so synom, jej to vynahradia. Okrem toho môže syna viesť pomalými krôčikmi aj k ochrane životného prostredia, keďže digitálne knihy šetria stromy ale aj energiu, ktorá sa spaľuje pri výrobe klasických kníh.

Nová doba si vyžaduje nové riešenia

„Vôňu a príťažlivosť papierovej knihy asi nič nenahradí. Dnes však už nemôžeme vsádzať iba na ne. Deti vyrastajú v digitálnej dobe, sú zvyknuté na počítače, smartfóny či tablety. Ak ich už majú mať v rukách, skúsme ten čas premeniť na zmysluplný a produktívny,“ hovorí zakladateľka streamovacej služby Jana Baginová. Kým u nás na Slovensku ide o pioniersky počin, vo svete takáto plarforma funguje už dlhšie. „Takáto služba sa nazýva Reading on demand a vychádza z predpokladu, že detské obrazové knihy potrebujú špeciálnu platformu, keďže obrazová príloha je rovnako dôležitá, ak nie dôležitejšia ako samotný text,“ vysvetľuje Jana Baginová.

Digitálny svet a svet detských kníh sa podľa nej môžu vzájomne obohacovať. „Deti čoraz viac času trávia na mobilných zariadeniach a v budúcnosti bude tento trend iba narastať. Naučme ich, že sa tento čas dá tráviť zmysluplne a hodnotne,“ dopĺňa svoju manželku spoluzakladateľ platformy KUBO Ondrej Bagin. Ako dodáva, ponúkajú deťom aj knihy od súčasných slovenských autorov ako sú Erik Groch, Ľubo Paľo, Monika Kompaníková, Zuzka Dušičková či Marek Vadas. Okrem toho prinášajú aj vlastné encyklopédie a didaktické publikácie, ktoré vznikajú v spolupráci s externými odborníkmi. Takzvaná Kubopédia je dostupná aj v bezplatnej sekcii aplikácie.

So streamovacou platformou majú Baginovci veľké plány. Chcú zdvojnásobiť počet detských čitateľov. Pomôcť by im v tom mohol aj pripravovaný projekt, ktorý prinesie KUBA do škôl a škôlok. „V krajinách, kde podobné projekty fungujú už dlhšie, čítajú aj deti, ktoré by inak nečítali. Vedia si totiž vybrať veku primerané knihy, ktoré budú zodpovedať ich záujmom. Volá sa to personalizované čítanie, ktoré je aktuálnym trendom vo svete,“ uzatvára Ondrej Bagin.

Zdroj a foto: PR článok