Zdravý životný štýl, osmorčatá po umelom oplodnení, chybná sexuálna praktika a ďalšie tradované mýty o neplodnosti. Všetky tieto strašiaky však dokáže moderná medicína objasniť, alebo aspoň vyvrátiť presvedčivými štatistikami a argumentami. Veríte im aj vy?

Ak je žena zdravá, nie je jej plodnosť ovplyvnená vekom

Pravdou je, že plodnosť ženy je najväčšia medzi 19 a 22 rokmi. Od 27 rokov sa plodnosť ženy pomaly zmenšuje. Bohužiaľ tu platí, že ani zdravie nezadrží starnutie. Aj vďaka dnešnému trendu odkladania plodenia detí na vek po 30-tke sa tak potom hromadia problémy s plodnosťou.

Jediná možnosť liečby neplodnosti je IVF

IVF (In vitro fertilizácia - súhrn metód, pomocou ktorých sa realizuje oplodnenie vajíčka spermiami partera alebo anonymného darcu mimo tela ženy) je najviditeľnejšie riešenie v médiách, avšak v skutočnosti rieši len 5% problémov s neplodnosťou. Naproti tomu sa viac ako 80% prípadov vyrieši pomocou liekov alebo chirurgickým zákrokom.

Neplodnosť je vždy liečiteľná

Bohužiaľ, aj napriek nádejnej štatistiky niektorým párom zostane kúzlo rodičovstva navždy skryté. Každopádne by ste to nikdy nemali vzdávať. Mnohým manželom sa to napriek dlhým počiatočným neúspechom nakoniec podarilo.

Neschopnosť otehotnieť je vo väčšine prípadov "vina" ženy

Príčiny neplodnosti sú v polovici prípadov na strane ženy a v polovici na strane muža. Vzájomné obviňovanie však nikomu nepomôže a preto v podobných prípadoch radšej zvoľte návštevu odborníka.

Byť mladý znamená nemať problém s plodnosťou

Pravda je taká, že nízky vek je len jedným z faktorov podporujúcich plodnosť. Štatisticky je dokázané, že sa neplodnosť objavuje u 7% ľudí mladších ako 20 rokov.

Ak sa vyhnete stresu, otehotniete

Stres nevyvolá neplodnosť, ale neplodnosť vyvolá stres. Jeden rozsiahly výskum dokázal, že po psychickom upokojení otehotnelo len 5% žien, čo je dôkazom, že neplodnosť má v prevažnej väčšine prípadov inú príčinu.