Máte občas pocit, že vaše dieťa sa naozaj nevie správať? Prerušuje vás počas rozhovoru, stále niečo chce, stvára scény na ulici či v supermarkete či ignoruje každú povinnosť? Hoci niektoré veci a neposlušnosť prehliadate, nerobte to v každej situácii. Práve naopak. Dajte si pozor, všímajte si správanie svojho potomka a takéto správanie mu netolerujte, inak to budete neskôr ľutovať. O aké ide?

Aj vy svoje (občas) neposlušné dieťa ospravedlňujete tým, že na svoj vek sa ešte “môže” správať neporiadne, neslušne? Naozaj má dieťa vďaka svojmu nízkemu veku právu vyťahovať cudzím ľuďom veci z tašiek, hádzať sa o zem ak mu nechcete kúpiť to, na čo práve ukáže alebo ignorovať vás pokojne aj celý deň? Nie, takto by to nemalo byť. Práve takéto správanie by nemalo zostať bez povšimnutia, skôr naopak, treba to začať riešiť zavčasu. Ak to totiž zanedbáte, s dieťaťom si potom už neporadíte.

Pravidlá slušného správania

Dieťa by ste mali učiť slušnému správaniu už odmala. A samozrejme mu ísť príkladom. Slušné správanie neznamená však len to, aby sa dieťa vedelo slušne pozdraviť či poďakovať, hoci aj to je dôležité. Slušné správanie znamená omnoho viac. A hoci si poviete, že na to je vaša ratolesť ešte malá, nemusí to byť pravda. Odborníci totiž potvrdili, že už dvojročné batoľa dokáže rozoznať medzi dobrým a úmyselne zlým správaním - a preto je na čase zakročiť. Dieťaťu vysvetlite čo sa smie a čo nie a vysvetliť mu, prečo je to tak. Ktoré správanie by ste mu teda nemali tolerovať?

Keď vás prerušuje pri rozhovore alebo telefonáte

Stalo sa vám už, že vaše dieťa nie a nie “odbiť” práve vtedy, keď sa s niekým rozprávate alebo riešite dôležitý telefonát z práce. Dieťa sa snaží neustále upútať vašu pozornosť ťahaním za ruku, skákaním ba vešaním sa na vás, len aby ste sa mu venovali? Alebo každé vaše slovo prekrikuje? Zdá sa vám to v poriadku? Nemalo by a to potvrdzuje aj odborník.

„Výsledkom toho, keď sa necháte dieťaťom prerušiť, je jeho presvedčenie, že má právo byť stále stredobodom pozornosti a neskôr bude trpieť pocitmi frustrácie, lebo tak to v živote nefunguje,“ upozorňuje psychológ Jerry Wyckoff, ktorý je spoluautorom aj u nás známej knihy Výchova bez kriku a faciek. Hoci dieťa má potrebu oznámiť vám niečo dôležité, ak ho necháte prerušovať vás zakaždým, nenaučíte ho ohľaduplnosti a trpezlivosti, ale dosiahnete presne opačný efekt.

Preto je na mieste dieťaťu vopred vysvetliť, aby vás počas rozhovoru či telefonátu nevyrušovalo a nech sa chvíľu zahrá samé. Vhodné je zabaviť ho niečím, napríklad hračkou, môže si kresliť či pozerať rozprávku. Ak je aj napriek tomu stále neposedné a snaží sa vás prerušovať aj naďalej, dajte mu jasne najavo, že to nie je pekné a dobré správanie a vysvetlite mu aj prečo.