Rodičovstvo nie je hračka, práve naopak, je to drina. A hoci každý sa snaží byť tým vzorným rodičom, predsa len sa väčšina dopúšťa určitých prehreškov. Aj keď si možno myslíte, že nimi svojim deťom pomáhate, opak je pravdou.

Byť dobrým rodičom pre svoje deti by chcel byť každý. Táto predstava sa však nie vždy stretne s realitou, no dalo by sa povedať, že je to v poriadku. Je to kvôli tomu, že deti a rodičia majú diametrálne odlišné predstavy o výchove a práve preto dochádza ku konfliktom. Prezradíme vám niektoré veci, ktoré sú typické pre zlých rodičov. Ktorým by ste sa teda mali vyhnúť?

Vaše konanie je v rozpore s tým, čo hovoríte

Pre rodičov je bolestivé vidieť svoje dieťa skľúčené a smutné, ale ak to má opodstatnenú príčinu, je potrebné vyhnúť sa tomu, aby ste sa dieťaťu ustúpili, zatiaľ čo je potrebné „potrestať“  jeho konanie. Dbajte na  konzistentnosť v tom, čo hovoríte a robíte. Pamätajte na to, že dieťa si musí uvedomiť a prijať dôsledky svojho konania a vy ako rodič nesmiete zakaždým ustúpiť. Tiež sa uistite, že praktizujete to, čo zakážete. Ak svojmu dieťaťu zakážete napríklad používať mobil pri stole, mali by ste urobiť to isté.

Nestanovujete pevné hranice

Mnoho rodičov sa vo veľkej miere nechá ovplyvniť vlastným dieťaťom. Ako? Všetko mu dovolíte, všetko môže a takmer nič nemusí.. Na jednej strane je to prirodzené, pretože každý rodič chce svoje dieťa vidieť šťastné, no na strane druhej mu tým môžete aj veľmi uškodiť. Benevolentná výchova rozhodne nie je najlepším riešením. Dieťatu by ste mali pevne stanoviť, čo môže a čo už nie a nenechať sa zakaždým ovplyvniť plačom či prosíkaním. To, že dieťaťu nestanovíte pevné hranice už na začiatku, vás môže už napríklad v pubertálnom veku dieťaťa vyjsť draho.

Dieťa (ne)trestáte primerane

Áno, deti nepočúvajú vždy podľa predstáv, ba dalo by sa povedať, že v určitom veku takmer vôbec. Pokiaľ máte pocit, že váš drobec sa už naozaj nevie zmestiť do kože, nezatvárajte predtým oči, aj keď je to len dočasné. Neposlušnosť totiž treba potrestať a tresty neodkladať na neskôr. Ak dieťa zistí, že si môže robiť čo chce a napriek tomu jeho neposlušnosť nebude mať dôsledky, môže sa to obrátiť len a len proti vám. Takže ak je to nevyhnutné, dieťa za neposlušnosť primerane potrestajte. Môžete napríklad obmedziť rozprávky, sladkosti alebo čokoľvek čo má dieťa rado, aby si uvedomilo, že takéto správanie nie je správne.