Infekcia vírusom COVID-19 je aj po viac ako dvoch rokoch vypuknutia pandémie, stále diskutovanou témou. Okrem toho, na deti útočia aj iné sezónne ochorenia, či už idé o bežné prechladnutia alebo choroby. Jedinou efektívnou ochranou je v každom prípade silný imunitný systém, nás aj našich detí. Ako zistiť, kedy je oslabený a ako na jeho posilnení zapracovať?

O svoj imunitný systém by sme nemali dbať len v čase koronavírusovej infekcie, ale stále. A čo je dôležitejšie, mali by sme dbať aj o imunitu našich detí. Od ranného detstva totiž ich imunitný systém prechádza náročnými zmenami - ako prechod na tuhú stravu, adaptácia na klimatické podmienky a tá najväčšia, nástup do detského kolektívu. Deti sú všeobecne viac náchylné na infekcie, preto je nesmierne dôležité vedieť, kedy je imunitný systém oslabený a zasiahnuť včas. Čo si môžete všimnúť?

Únava

Únava sa u dieťaťa zvyčajne nepovažuje za signál ochorenia, ale to len v prípade, že k nej nie sú pridružené aj ďalšie nezvyčajné prejavy. Ak však spozorujete prehnanú únavu, ktorú si neviete logicky vysvetliť, mali by ste spozornieť. Dieťa môže napríklad odmietať aktivity, ktoré ho predtým bavili, je malátne a jediné čo chce je len sedieť či ležať. Pozor, aj tento nenápadný prejav môže to byť znamením, že jeho imunitný systém bojuje s infekciou.

Zmena správania

Nikto iný tak dokonale nepozná svoje dieťa ako jeho rodič. Preto ak dobre viete, ako sa vaše dieťa zvyčajne správa a teraz je to inak, je nepokojné, smutné alebo drzé, nekarhajte ho hneď. Príčina totiž môže mať aj zdravotný charakter. Je teda dôležité najskôr zistiť príčinu takejto prudkej zmeny správania a až tak konať.

Odmieta jesť

Deti by mali jesť pravidelne. Pokiaľ si ale všimnete, že váš drobec odmieta jesť aj jeho najobľúbenejšie jedlo či dobroty, je prirodzené, že sa začnete znepokojovať. Strata chuti do jedla totiž môže byť aj príznakom infekcie. Ak však dieťa vynechá jedno či dve jedlá, ešte nie je dôvod na obavy. Oveľa dôležitejší je pitný režim, preto dbajte, aby pilo veľa tekutín.