Počas tehotenstva sa vyskytnú mnohé bežné nepríjemnosti ako nevoľnosť, bolesti chrbta, či nadmerná únava. Tieto symptómy zvyčajne nie sú dôvodom na obavy. Existujú však aj vážnejšie príznaky, ktoré ak sa objavia počas tehotenstva, môžu spôsobiť problémy a vyžadovať si dokonca aj okamžitý lekársky zásah. Na ktoré z nich si treba dať pozor odpovedá gynekológ a pôrodník Paweł Palacz, MD.

Krvácanie

Jediným bežným krvácaním alebo vaginálnym špinením v tehotenstve je mierne krvácanie, ktoré sa môže objaviť na začiatku tehotenstva, po približne 2 týždňoch od oplodnenia. Ide o implantačné špinenie a ľahko sa zamieňa s menštruačným krvácaním. Nemusíte sa obávať.  V tomto štádiu ženy často ešte nevedia, že sú tehotné, a preto tento príznak poväčšine neriešia. Avšak iné krvácania v tehotenstve už môžu byť patologickým signálom. Jedným z možných a nebezpečných príčin krvácania môže byť mimomaternicové tehotenstvo, kedy sa embryo uhniezďuje mimo maternice, kde sa nemá šancu vyvinúť a to môže viesť ku krvácaniu. Občas sa vyskytuje aj v druhej polovici tehotenstva a môže byť spôsobené porušením placenty, abnormálnym umiestnením placenty, predčasným pôrodom, traumou, alebo ochorením krčka maternice. Všetky tieto javy môžu byť veľmi nebezpečné a viesť až k potratu. Ak teda spozorujete krvácanie, najmä sprevádzané bolesťou - okamžite vyhľadajte svojho gynekológa.

Bolesť brucha

Bolesti bruška sú pre tehotenstvo typické a väčšinou súvisia s natiahnutím väzov maternice kvôli vyvíjajúcemu sa plodu. Ak však je bolesť brucha počas tehotenstva sprevádzaná krvácaním v skoršom štádiu tehotenstva, je to alarmujúci symptóm, ktorý treba okamžite riešiť. Bolesti brucha, ktoré sú sprevádzané silnou bolesťou brucha, nevoľnosťou a zrýchleným pulzom nikdy nepodceňujte, a ak sa vyskytnú vyhľadajte lekársku pomoc. Pri tomto type príznakov stúpa riziko potratu, takže aj ani v tomto prípade nič neprehliadnite.

Slabšie pohyby plodu

Od približne 30. týždňa tehotenstva by ste mali stále kontrolovať pohyby plodu. Jednoducho stačí počítať pohyby dieťaťa v priebehu každej hodiny. U dieťaťa v brušku sa striedajú obdobia pokoja a aktivity a pre dieťa a matku to platí presne naopak. Počas dňa pri vašej aktivite, väčšinou bábätko nekope, je v pokoji alebo spí. Najviac pohybov bábätka môžete cítiť večer po tom, ako si v pokoji ľahnete, alebo začnete odpočívať. Často sa uvádza, že dieťatko silno reaguje aj na sladké a cukor, kroý ho povzbudí k ativite. Ak však deň čo deň spočítate výrazne menej pohybov a máte pocit, že plod je menej aktívny kontaktujte lekára. 

Kontrakcie pred 37. týždňom tehotenstva 

Predčasné kontrakcie znamenajú začínajúci pôrod. Túto situáciu je nutné včas oznámiť svojmu lekárovi, ktorý ju bude môcť lepšie vyhodnotiť a podľa zdravotného stavu matky aj dieťaťa, rozhodnúť o ďalšom postupe. Najideálnejšia situácia však je, keď sa dieťatko narodí čo najbližšie k očakávanému dátumu pôrodu.