Počet predčasne narodených detí z roka na rok rastie, ako na svete, tak aj na Slovensku. Ktoré rizikové faktory vplývajú na to, že budúca mamička porodí predčasne? Prinášame najzákladnejšie príčiny.

Predčasne narodené deti sa rodia už čoraz častejšie. V roku 2013 sa podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií na Slovensku narodilo predčasne 3855 detí, v roku 2018 ich už bolo 4134. Títo novorodenci si však vyžadujú špeciálnu starostlivosť, pomôcky, prístup a takisto trpezlivosť ako zo strany zdravotníkov, tak aj zo strany rodičov.

“Mnohým predčasným pôrodom nedokážeme predísť. Budúce mamičky sú dnes staršie ako v minulosti, často majú závažné komplikácie, ktoré vedú k predčasnému pôrodu. Medzi rizikové faktory patria fyzická a psychická nepohoda, obezita, cukrovka či infekcia, ktoré môžu ohroziť zdravie budúcej matky aj nenarodeného dieťaťa,“ upozorňuje doc. MUDr. Darina Chovancová, CSc., prednostka Novorodeneckej kliniky M. Rusnáka SZU a UNB, z Perinatologického centra Nemocnice sv. Cyrila a Metoda, UNB. Aké sú teda najčastejšie príčiny predčaného pôrodu?

Porucha placenty

Placenta predstavuje veľmi významnú súčasť nielen tehotentstva, ale aj samotného vyvíjajúceho dieťatka, keďže mu poskytuje všetky potrebné zložky pre rast a vývoj. Jej porucha patrí k jedným z najčastejších príčin predčasného pôrodu, môže ísť o jej nedostatočnú funkčnosť, chybné umiestnenie, ale aj predčasné odlučovanie. Je preto dôležité sledovať všetky zmeny v tehotenstve a absolovať všetky potrebné vyšetrenia, ktoré to môžu odhaliť.

Odlišný Rh faktor

Rh faktor krvi, ktorý je odlišný u matky aj u dieťaťa môže tiež spôsobiť komplikácie. Ide o imunologickú príčinu, pri ktorej môže dôjsť k situácii, keď telo budúcej matky prestane “tolerovať” plod, respektíve ho začne vnímať ako infekciu a začne sa brániť. Tento stav je potrebné konzultovať s gynekológom, ktorý určí ďalší postup.

Zápaly

Nie je vôbec prekvapujúce, že aj zápaly môžu zdravé tehotenstvo poriadne skomplikovať. Ide najmä o tie, ktoré vzniknú v maternici. Organizmus matky sa tak snaží infekciu, ktorá vyvolala zápal zneškodniť, ale tým vyčerpáva dôležité látky, ktoré sa nedostávajú v takom množstve k plodu. Zápaly sa väčšinou musia liečiť pomcou medikácie, ktorú predpíše lekár.

Abnormality reprodukčných orgánov

K abnormalitám radíme neobvyklé stavy a to najmä maternice, ako napríklad jazvy po operáciách, či vrodené vady. Tie síce neparia k častým príčinám, ale u malého percenta žien môžu spôsobiť predčasný pôrod.