Každý pôrod je jedinečný. Ak je žena a dieťatko v dobrej kondícii, Svetová zdravotnícka organizácia odporúča vyhnúť sa všetkým zásahom, ktoré nie sú nevyhnutné. Podľa čoho však rozhodnúť o tom, čo je prospešné a naopak, čo môže pôrod nášho dieťatka skomplikovať?

Hamiltonov hmat

Hamiltonov hmat je metóda, ktorá sa používa na vyvolanie pôrodu. Tento zákrok vykonáva lekár tehotnej žene počas vaginálneho vyšetrenia. Lekár žene jednou rukou stlačí bruško. Prsty druhej ruky pritom vnorí cez pošvu dostatočne hlboko na to, aby dokázal preniknúť cez krčok maternice. Pohybom prsta potom oddelí od krčka maternice vak blán, v ktorom je uložené dieťatko. Vďaka tomu sa začnú uvoľňovať prostaglandíny – hormóny, ktoré môžu podporiť dozretie krčka maternice a spustiť prvé kontrakcie.

Tento úkon je vhodné použiť vtedy, keď je potrebné začať s vyvolaním pôrodu a ešte nie je nevyhnutné použiť invazívnejšie techniky (podanie umelého oxytocínu ale- bo pretrhnutie vaku blán). Treba však mať na pamäti, že zdravé, fyziologické teho- tenstvo môže trvať 38. - 42. týždňov. A hoci sa dni posledného mesiaca pred pôrodom zdajú byť nekonečné, netrpezlivosť by nemala byť jediným dôvodom pre takýto zákrok. Zásahu by mali vždy predchádzať aj iné, závažné dôvody.

Skúsenosti žien hovoria o tom, že im bol tento zásah vykonaný bez upozornenia, počas preventívnej gynekologickej prehliadky ako súčasť vaginálneho vyšetrenia. Je však nevyhnutné, aby mal lekár od tehotnej ženy informovaný súhlas týkajúci sa tejto procedúry. Ženy, ktoré zákrok absolvovali, ho označujú ako značne bolestivý a nepríjemný. To, či tento zákrok pôrod reálne spustí, záleží v najväčšej miere od pripravenosti tela na pôrod. Nie každý Hamiltonov hmat vedie skutočne k vyvolaniu pôrodu. Ak je vám tento zákrok odporúčaný, môžete najprv vyskúšať jeho príjemnejší variant – milovanie s partnerom. Spermie obsahujú veľmi vysoké množstvo prostaglandínov. Dokážu teda uvoľniť krčok maternice a podporiť kontrakcie.

Klystír

V mnohých pôrodniciach je klystír súčasťou tzv. prípravy – postupov, ktoré sú žene ponúknuté hneď po prijatí do pôrodnice. Prvý dôvod, prečo to tak je, vychádza z predpokladu, že stimulácia tráviaceho ústrojenstva dokáže podnietiť sťahy maternice. Druhým dôvodom je obava o prí- padné znečistenie stolicou počas príchodu bábätka na svet. WHO (Svetová zdravotnícka organizá- cia) žiadny z týchto dôvodov nepotvrdzuje. Naopak, zaradila klystír medzi praktiky jednoznačne škodlivé alebo neefektívne, ktoré by mali byť v starostlivosti o ženu počas pôrodu eliminované.

Ak sa váš pôrod spontánne začal, s najväčšou pravdepodobnosťou bude súčasťou prvej doby pôrodnej aj prirodzené samočistenie tela. Dostatok tekutín v poslednom trimestri tomu určite napomôže. Ak vás predsa nahlodávajú obavy ohľadom znečistenia a cítili by ste sa komfortnejšie a uvoľnenejšie, keby ste ich mohli hodiť za hlavu, v lekárňach sú dostupné aj klys- tírové sety na domáce použitie.

Syntetický oxytocín

Prirodzený oxytocín (známy tiež ako hormón lásky) je hormón, ktorý zásadne ovplyvňuje pro- ces pôrodu. Podporuje sťahy maternice, jeho pôsobenie je teda nevyhnuté na to, aby sa dieťatko narodilo. Stimuluje tiež vylučovanie endorfínov (tzv. hormónov šťastia), ktoré navodzujú pocit uvoľnenia a tlmia vnímanie bolesti. V neposlednom rade oxytocín prispieva po pôrode k tvorbe materského mliečka a láskyplného prepojenia mamičky a dieťatka.

Umelý oxytocín môže byť použitý na vyvolanie pôrodu. Využíva sa tiež na posilnenie už rozbehnutej kontrakčnej činnosti v prípade, že počas pôrodu došlo k rozvoľneniu až zastaveniu kontrakcií. Aplikuje sa cez infúziu s dávkovačom. Jeho použitie má obyčajne za následok zintenzívnenie kontrakcií maternice. Syntetický oxytocín nepodporuje vylučovanie endorfínov. To znamená, že ženy zvyčajne vnímajú tieto kontrakcie ako náročnejšie a bolestivejšie. Náročnejšie je to i pre dieťatko, preto sa po apli- kácii častejšie monitoruje, čo zas pre ženu predstavuje obmedzenie voľného pohybu. Podľa WHO je urýchlenie pôrodu pomocou oxy- tocínu zásahom, ku ktorému by sa malo pristúpiť až na základe vážnej indikácie.

Inak sa díva Svetová zdravotnícka organizácia na použitie syntetického oxytocínu po pôrode dieťatka. Tento úkon je odporúčaný ako prevencia závaž- ného popôrodného krvácania, pretože oxytocín podporuje zavinovanie maternice. Vylučovanie prirodzeného oxytocínu podporuje všetko, čo máme radi. Pocit bezpečia, blízkosti, intimity a lásky. Ak sa vám rozbeh pôrodnej činnosti zdá byť veľmi mierny, využite to na rozlúčku so svojím tehotenským bruškom. Urobte si malú oslavu spolu s partnerom – pozrite si v objatí vaše spoločné fotky, zatancujte si, pozrite si váš obľúbený film alebo si užite vzájomnú masáž.

Ako úžasná prevencia krvácania bezprostredne po pôrode poslúži túlenie s vaším dieťatkom koža na kožu. Dávky oxytocínu, ktoré sa vylučujú pri dojčení, sú obrovské. Navyše, keď máte nahé dieťatko na brušku, ono samo sa bude svojou váhou a pohybmi nožičiek starať o zavinovanie vašej maternice.