Tiež svoje dieťa občas prichytíte pri používaní škaredých a neslušných slov, či dokonca nadávok? Ako sa v takej situácii zachovať a odnaučiť dieťa neslušným slovám? Vyskúšajte našich 7 rád.

Či sa vám to už zdá alebo nie, každé jedno dieťa sa učí najmä pozorovaním. V úplnom počiatku pozoruje vás ako rodičov a napodobňuje. Neskôr, keď sa dostane do kolektívu, vzory správania preberá aj odtiaľ. A nanešťastie, v oboch prípadoch sa na neho môžu “nalepiť” aj nepekné a neslušné slová, ktoré by deti rozhodne nemali používať. Ako im to teda vysvetliť tak, aby ich nadobro prestali používať?

Berte ohľad na vek dieťaťa

V podstate sa nedá jasne predpovedať, či a kedy dieťa pochytí neslušné slová a začne ich používať. Je preto veľmi dôležité vedieť spoznať, kedy dieťa konkrétnu nadávku či škaredé slovo použilo naschvál a kedy bez toho, aby vôbec vnímalo, čo to znamená. Pokiaľ slovo teda použije bez toho, aby si uvedomilo čo vlastne hovorí, nereagujte prehnane a ani na neho nekričte. Ak by ste ho začali napríklad napomínať, ešte viac ho na nadávku upozorníte a bude ju používať ešte viac. Naopak, ak to necháte tak, dieťa na škaredé slovo pravdepodobne zabudne.

Nereagujte prehnane

Nasledujúcu radu sme už sčasti načrtli. Aj keď sa vám to môže zdať nelogické, naozaj nie je správne pri nadávaní dieťaťa reagovať až príliš prehnane. Určite by ste nemalí híkať či na dieťa kričať (ak nevie, čo dané slovo znamená). V opačnom prípade je to samozrejme prirodzené. Pokiaľ sa aj pri takýchto slovách budete tváriť ako tak normálne, dieťa škaredé slová prestanú baviť a nebude ich opakovať.

Nezľahčujte to

Na nadávanie vášho drobca by ste určite nemali reagovať prehnane, no už vôbec nie smiechom. Aj keď prvoplánovo vám to z úst dieťaťa môže znieť vtipne, vtipné to skutočne nie je. Ak dáte dieťaťu najavo, že škaredé slová z jeho úst vás pobavia, začne ich vnímať ako dobré a tým pádom aj viac používať. Nezľahčujte preto takúto situáciu a zakaždým si zachovajte vážnu tvár.