Komunikácia s drobcom nezačína momentom, kedy povie prvé slovo. Dorozumievať sa s bábätkom môžete aj predtým - spôsobov je množstvo, stačí ich vedieť čítať a adekvátne reagovať.

Úsmev

Je prvým dôležitým komunikačným prostriedkom a objavuje sa medzi štvrtým a ôsmym týždňom života. Môže však prísť i skôr. Keď sa na vás váš drobček po prvý raz usmeje, nezabudnite mu úsmev viditeľne opätovať. Dieťa sa tak čoskoro naučí, že keď sa usmeje, vy zareagujete rovnakým spôsobom a naopak. Naučí sa tak základy komunikácie – jedna strana odpovedá druhej.

Plač

Od chvíle, keď príde dieťatko na svet a kým začne hovoriť, je plač, prípadne krik, jeho hlavným komunikačným prostriedkom. Vyjadruje vám tým, že ho niečo trápi, či už je to hlad, zima, bolesti bruška alebo zubov, pocit osamelosti, ospalosť a podobne. Postupne môžete podľa druhu plaču rozoznať, čo sa vám dieťa usiluje povedať – či je hladné, alebo sa napríklad len zlostí. Pre dobrý základ komunikácie by ste mali na plač bábätka vždy reagovať.

Hrkútanie

Dieťatko si v prvých mesiacoch života začína hrkútať, precvičuje si hovoridlá a zároveň touto formou začína s vami komunikovať. Postupne začne napodobňovať melódiu slov a rytmus reči, keď naňho prehovoríte. Hovorte na dieťa pomaly, dostatočne hlasne a láskyplne. Zaujmite pozíciu tvárou v tvár tak, aby vás dobre nielen počulo, ale aj videlo.