Možno i vy posmrkávate doma viac než vonku. Prečo to tak je? Imunológovia delia alergie na vnútorné a vonkajšie. Teda také, ktoré vás ohrozujú na čerstvom vzduchu, a tie, ktoré máte celoročne vo svojej najtesnejšej blízkosti, a vlastne o nich ani neviete.

Iste, o sennej nádche sa baví každý, viete už ale od priateľov, že vaše dieťa môže oveľa silnejšie reagovať na alergizujúce podnety, ktoré prijíma práve doma, kde by to pre neho malo byť najbezpečnejšie?

Nepriatelia hneď za oknom

Neberte hneď do ruky Savo, nikomu tým nepomôžete a život nezjednodušíte ani sebe, ani svojmu dieťaťu. Naopak, imunológovia sa zhodujú, že pokiaľ sa s potomkom aspoň čiastočne nevydáte medzi alergény, nikdy nebude mať vyvinutú ochrannú bariéru. Na druhej strane, alergény sa v byte ukrývajú na miestach, na ktorých by vám to nikdy nenapadlo. A nielen v bytoch.

Katka (35) spomína: „Manžel je astmatik, a keď sa nám narodila dcéra, bývali sme v centre Bratislavy. Aby mala čerstvý vzduch a nedopadla ako jej otecko, dohodli sme sa, že sa presťahujeme do typického domčeka na predmestí, kde bude naše dieťa rásť na zdravého a silného jedinca. Dom sme si vybrali na okraji obce s výhľadom na krásny listnatý les a ja som sa už tešila, ako budeme chodiť na dlhé prechádzky, na huby a podobne.

Lenže osud a príroda mi urobili škrt cez rozpočet. Moja dcéra si užila báječné leto na vidieku, ani raz nezakašlala, ale s príchodom jesene sa situácia radikálne zmenila. Miesto toho, aby všetko bolo skvelé a zaliate slnkom, začala sa po prvých jesenných dáždikoch dusiť.

Dlho sme hľadali príčinu, vymenili periny za antialergénne, pretože práve roztoče boli prvým problémom, ktorý nám napadol, potom sme však u osvietenej alergiologičky zistili, že v nich to nebude.

Pri pohovore sa nás spýtala, ako sme na tom s bývaním, a keď som jej opísala náš domček pri lese, urobila Alenke rýchle testy a zistila, že chudák moja dcéra je alergická na plesne – teda lístie rozkladajúce sa a tlejúce priamo pod oknami pre ňu nie je nič dobré.

Preto sme rok vydržali na liekoch pomáhajúcich s dýchaním a ja som si myslela, že pani doktorka trochu preháňa, že niečo také nie je možné, keď sa však dcérkin stav zhoršoval, na jeseň ďalšieho roku sme sa rozhodli presťahovať do bytu v centre, ktorý sme získali po babičke.

Viem, že je to nepríjemné, ale u niektorých detí je skrátka namieste si priznať, že nie sú vidiecke typy, čo je i prípad našej Alenky. Začala som sa viac zaujímať o to, čo môže deti ohrozovať, a mala by to robiť každá mamička, ktorá nechce, aby jej dieťa bolo celoročne choré, oslabené, nemohlo sa nadýchnuť atď.“

Imunológovia tvrdia, že podobné prípady sú naozaj možné a že spóry z tlejúceho lístia naozaj nemusia v jesennom období robiť dobre citlivejším dojčatám a batoliatkam. Môže to byť ale i preto, že ich počas roka obklopujú alergény v domácnosti, takže ich organizmy sú natoľko oslabené, že už vlastne nemajú, ako sa brániť proti ďalším podnetom zvonku.

Nastáva teda koliesko medikácie, neskôr sa pridajú inhalácie, a pokiaľ kašľu a ďalším prejavom alergií u dojčiat nevenujete dostatok pozornosti, môže vaše dieťa skončiť s astmatickými záchvatmi. A to by ste ako zodpovedná matka predsa nechceli.

Čo možno napraviť, napravte

Nemôžete susedovi zakázať trávnik v podobe lúky, tak isto mu v noci Roundupom nepolejete kvitnúce kríky, ktoré prekážajú dieťaťu, ešte by ste mali opletačky so zákonom. S odstraňovaním najzákernejších alergénov môžete začať u vás doma. Aké to sú a čo spôsobujú? Vieme to.

Kvetiny v kvetináči

Sú krásne, starostlivosť o ne vás upokojuje, lenže viete, že práve v nich a v okrasných nádobách sa objavuje množstvo spúšťacích mechanizmov, ktoré môžu u vášho dieťaťa vyvolať ťažkosti, s ktorými sa bude pasovať dlhú dobu? Spóry plesní, ktoré okom nevidíte, sú neoddeliteľnou súčasťou prakticky každej zeminy, ktorá obklopuje kvetinu a pomáha jej rásť.

Keď chcete eliminovať nepriateľa, nemusíte hneď vyhadzovať kvetiny s črepníkmi, stačí, keď zvýšite starostlivosť o trvalky, budete ich pravidelne presádzať, zbavovať ich suchých, prípadne zhnitých lístočkov, budete pravidelne vymývať tanieriky pod nimi, ktoré zachycujú prebytok vody z kvetináča, a vyhnete sa tomu, že by zálievka pri kvetinách bola príliš objemná.

V prostredí teplej vody a zeminy sa plesniam darí, vášmu dieťaťu, ktoré má postieľku hneď pod parapetom s kvitnúcimi rastlinami, už menej.

Miesta, kde psy spia

Len čo sa šikovné dojča či batoľa začne pohybovať po byte, mali by ste zvýšene dbať o poriadok na miestach, kde spí váš domáci maznáčik.

Nemá asi cenu podotýkať, že s dieťaťom vo vašej posteli by havkáč naozaj nemal spať, pokiaľ na tom trváte a viete, že váš milovaný stafford je skôr opatrovateľka než bojové plemeno (termín, ktorý si vymysleli novinári, nič také ako bojové plemeno neexistuje, je rozdiel len medzi psom priateľským, ostražitým, vychovaným a nevychovaným, ale to je iný príbeh).

Väčšina mamičiek sa domnieva, že ich deti sú alergické na psiu srsť. Preto vysávajú podlahu stále dokola, aby nikde nebol ani chĺpok, ale to nie je tak celkom pravda. Najviac alergizujúce sú psie sliny, moč a lupiny – kúsky kože, ktoré sa z psíka odlupujú, tak isto ako z detí, dospelých a podobne.

Vyššie uvedené mikročastice s psou bielkovinou sadajú na koberce, nábytok, do prikrývok. Pri psej srsti a jej zlej povesti ide o to, že sú na nej vyššie uvedené bielkoviny spolu s peľom a dohromady vytvárajú neuveriteľný kokteil, ktorý môže alergikovi poriadne upchať nos.

Ak sa nemôžete a nechcete s príchodom dieťatka vzdať svojho chlpatého maznáčika, mali by ste mu minimálne zakázať vstup do spálne, hoci to pomôže len čiastočne. Častice, ktoré alergizujú a spúšťajú nepríjemné reakcie, sa plynutím vzduchu a prievanom aj tak dostanú až k dieťatku.

Ak chcete, aby vaše dieťa bolo a žilo v zdravom prostredí, zadovážte si čističku vzduchu s antialergénnym filtrom a majte ju pri postieľke. Často upratujte, ale nezameriavajte sa len na chlpy, vákuové čistenie podlahy by malo byť štandardom, tak isto ako utieranie prachových častíc zo všetkých horizontálnych plôch.

Nikdy nezabúdajte na to, že pokiaľ sa hráte so svojím psom, pred maznaním sa s dieťatkom treba, aby ste si dôkladne umyli ruky.

Rohožky, dečky a koberce

Mamičky často chcú dať deťom priestor a kladú ich na koberec, aby si trénovali pretáčanie na bruško, plus ďalší pohyb. Bez strachu, že niekam spadnú. Viete však, že všetky vyššie uvedené látkové prikrývky podlahy kypia životom, o ktorom ste nemali ani páru?

V rohožkách a kobercoch sa akumuluje prach, ktorý je živnou pôdou pre mikroorganizmy, ktoré z neho žijú. A práve prach a tieto organizmy, o ktorých často vôbec neviete, sú príčinou vzniku mnohých alergií u detí. Spúšťací mechanizmus je jednoduchý.

Dieťa sa hrá na podlahe, na teplom koberci s vysokým vlasom, zblízka vdychuje nielen prachové častice, ale i ďalšie a na slizniciach sa potom prach i „zvieratká“ správajú tak, že sa mu spustí nádcha, slzia mu očičká a podobne. Keď chcete eliminovať tento problém, používajte výkonný vysávač s HEPA filtrom alebo sa zamyslite nad tým, či koberce naozaj potrebujete k šťastiu.

Okrem toho sa snažte udržať vlhkosť v miestnostiach, kde žijete s dieťaťom, pod 55 %, v kúpeľni používajte prieduchy, vetráky a okno, nikdy po kúpeli nevetrajte cez byt, vlhkosť v miestnostiach tým len zvýšite a mikroorganizmy si budú hovieť.

Staré i nové knihy

Potrava pre vašu dušu môže byť potravou na prežitie aj pre rôznych škodcov. Knihy a predovšetkým ich lepené chrbty poskytujú útočisko mnohým živočíchom, ktorí ich potrebujú na prežitie. Háveď, ktorú vidieť pri knihách a v knihách, je pod mikroskopom naozaj zaujímavá, alergikom v byte však dobre nerobí.

Pokiaľ teda zistíte, že po prechode okolo knižnice sa vám alebo dieťaťu chce kašľať, kýchať a podobne, snažte sa pravidelne vysávať chrbty kníh. Tiež je výhodné, ak môžete mať svoje obľúbené literárne kúsky uzavreté v škatuli, kontajneri s dvierkami.

Ak znížite vlhkosť v byte, odstránite prípadné potpourri a ďalšie dobroty pre hmyz v bezprostrednej blízkosti, môžete ľahko znížiť aj množstvo potvoriek, ktoré si chcú pochutnať na vašich knihách.

Pozor, máte knihy z detstva, ktoré chcete dať svojim ratolestiam? Starostlivo ich vyčistite a nechajte v lete pár dní na slnku, zvlášť ak boli dlhší čas zavreté na pôjde či v pivnici. Mohli by ste si ľahko priniesť domov nezvaných návštevníkov, ktorých sa nezbavíte.