Každé jedno dieťa občas neposlúcha a vyvádza, a to je u detí normálne. Čo však v prípade, ak to trvá už príliš dlhú dobu a dieťa sa stáva takmer nezvládateľným? Poradíme vám, čo robiť a ako na dieťa ísť.

Na začiatok dobrá správa. Celá neposlušnosť dieťaťa je len dočasná záležitosť a po čase sa aj jeho správanie vráti do normálu. Hoci vám to (možno) pripadá ako zlý žart, nebuďte skeptickí a verte tomu. Podľa psychológov dieťa od veku 2 rokov až do predškolského veku, teda do 6 rokov prechádza významným vývojovým štádiom, prichádza prvý vzdor, prvé začlenenie do kolektívu a chápanie sveta zo širšej perspektívy. Aj to všetko má vplyv na to, že dieťa zrazu neposlúcha a vystrája. Majte však na pamäti. že to prejde. A čo teda môžete dovtedy robiť, aby ste sa nebláznili? Skúste tieto triky na neposlušné deti.

Nechajte dieťa robiť veci samostatne

Mnoho rodičov má tendenciu robiť veci za dieťa. To je v počiatku a hlavne v dojčenskom veku prirodzené, no nemali by ste si túto “úlohu” osvojiť donekonečna. Práve naopak, najmä vo veku, keď dieťa začína čoraz viac a viac neposlúchať by ste ho mali nechať robiť veci po svojom. V prvom rade dieťa bude samostatnejšie a aspoň predíte nepríjemným situáciám. Je jasné, že ak by ste mu pomohli trebárs obliecť sa či upratať, bolo by to omnoho rýchlejšie, no tu hrozí, že robenie vecí za dieťa vám ostane už navždy. A to je nevýhoda pre vás aj vášho potomka.

Neopravujte veci po dieťati

Uvedomte si, že deti sú len deti a neočakávajte od nich dokonalosť. Asi je zrejmé, že dieťa (na rozdiel od vás) nedokáže tak dokonale upratať, ustlať si posteľ, či poskladať oblečenie. Napriek tomu, ak to nie je nevyhnutné, veci po ňom neopravujte. Deťom totiž preukážete si vážite ich námahu a takisto to, že “vedia” robiť veci, ktoré robia dospelí. Pokiaľ za nimi budete donekonečna všetko naprávať odradí ich to od akejkoľvek činnosti - začnú si pripúšťať, že rodičia to spravia lepšie.