Komunikácia medzi rodičmi a deťmi má svoje špecifiká. V tomto prípade nemáme na mysli, spôsob, ktorým k svojmu dieťaťu hovoríte, ale čo mu hovoríte. Osvojte si tieto 3 veci a hovorte to svojim ratolestiam každý deň. Uvidíte, že výsledný efekt na seba nenechá dlho čakať.

Každý rodič zaiste pozná ten každodenný kolotoč povinností, v ktorom sa zvŕtame od rána do večera. Práve kvôli tomu je komunikácia s deťmi často obmedzená len na potrebné veci typu: “čo bolo v škole” alebo “čo chceš na večeru”. Hoci aj tieto informácie sú pre vás ako rodiča dôležité, mali by ste do svojej rutiny pridať aj iné, tzv. “nepovinné” frázy, ktoré váš vzťah s deťmi môžu výrazne zlepšiť. Ktoré sú tie najdôležitejšie?

“Vidím ťa”

Deti sú zázračné malé stvorenia a táto ich zázračnosť spočíva v neuveriteľnej rýchlosti osamostatňovania sa. Každý deň vedia niečo viac, niečo nové sa naučia a spoznajú. Niet sa potom čo čudovať, ak vám všetko to, čo už vedia chcú v plnej kráse predviesť. Je to preto, že deti chcú a potrenujú, aby ste sa na nich dívali a všímali si, čo robia. A to neplatí len pre malé deti, ale pre všetky bez rozdielu. Preto by ste túto vetu mali svojim deťom hovoriť zakaždým, keď vás o to požiadajú a budú vám chcieť niečo ukázať. A dokonca aj vtedy, ak to neurobia samé od seba. Vtedy dieťa vie, že si ho všímate a zaujímate sa o neho. Potrebu byť všímaný nemajú len malé deti, ale aj starší “veľkáči”, preto im to hovorte každý deň.