Máte pocit, že vaše dieťa sa nevie slušne správať? Vyťahuje veci z tašky cudzej pani, hádže sa o zem, ak mu nechcete kúpiť najnovšiu hračku, alebo povie niečo za čo vás poriadne strápni? Kde hľadať príčinu takéhoto správania? Odpoveď je omnoho jednoduchšia, ako by sa mohlo zdať. A svoj pôvod má práve vo výchove.  Čo by ste si mali všímať?

Chytá tovar v obchode a trvá na tom, aby ste mu ho kúpili

Je jasné, že ak idete s dieťaťom na nákup, len málokedy sa vyhnete prosíkaniu o novú hračku či sladkosť. Každopádne však neustúpne zakaždým a najmä nie vtedy, ak dieťa vytiahne svoje detské zbrane v podobe kriku, plaču či nebodaj hádzania sa o zem. Ak sa podvolíte, staviate sa do roly “podriadeného” svojmu dieťaťu a to je chybou. Vysvetlite mu preto, že je dôležité vedieť svoje túžby oddialiť, pretože mu nemôžete kúpiť všetko čo chce, pretože za tovar je potrebné zaplatiť. Ak však po novej hračke nesmierne túži, môžete mu ju sľúbiť ako odmenu - no nie za to, že prestane plakať, ale napríklad za to, že si bude samo od seba umývať zuby. Avšak počkajte s ňou aspoň týždeň.

Vyrušuje ostatných

Deti sú veľmi hravé bytosti, preto niet divu, že sa takmer nonstop chcú hrať či šantiť. V tomto prípade majú totiž akosi pocit, že len oni sú tí najdôležitejší na svete a hneď si ich musíte všimnúť. A verte či nie, okríknutie typu “Nevyrušuj ma!” skutočne nezaberie. Naučte preto svoje dieťa, aby počkalo kým niečo dokončíte alebo dohovoríte. Nemôže sa z ničoho nič “zjaviť” a hneď byť stredobom pozornosti. Ak ho to nenaučíte už v detstve, neskôr môže mať veľké problémy ako v medziľudských, tak aj pracovných vzťahoch.