Každá žena chce mať doma skutočného muža a otca jej detí. Podľa niektorých psychológov však stále pribúda tzv. nezrelých otcov. Mužov, ktorí sú v rodine skôr ďalším odrastenejším dieťaťom, ako otcom a skutočným chlapom.

Hlavný znak „nezrelého" otca

"Nedozretí otcovia sa obzvlášť prejavia vtedy, keď je potrebné deti ukázniť," tvrdí Steve Bidulph, známy rodinný terapeut a klinický psychológ. Predstavte si napríklad situáciu, keď pripravujete obed a za vaším chrbtom sa hlučne dohadujú a bijú vašu "miláčikovia" a muž drieme. Ste presýtená neustálymi otázkami, kedy už bude "obééééd"?

Po niekoľkých vľúdnych odpovediach a návrhoch na užitočnejšie a zábavnejšie činnosti vám dôjde trpezlivosť a čosi rázne a autoritatívne zakričíte. Deti stíchnu, muž sa preberie a vám sa priťaží. Zrazu po boku nemáte spojenca-muža-otca, ale kohosi, kto začne deti hlasno obhajovať a vás zrážať. Áno, aj to je jeden zo znakov takéhoto muža.

Nezrelý otec žiarli na deti

V ideálnom prípade by sa mali muž a žena vo výchove dopĺňať, je úplne prirodzené, že nemusia mať na výchovu vždy úplne identický názor, čo je však absolútne nevhodné riešiť vo vypätej situácii a pred deťmi. Navyše spôsobom, kedy je partnerka zrážaná, strápňovaná a sú spochybňované jej kompetencie.

Ďalším znakom nezrelého otca je, že skryto, alebo úplne zjavne žiarli na vzťah matky s deťmi. Niekedy ho to vedie do silnej opozície, inokedy sa snaží byť materskejší než matka. Za všetkým je nielen rodičovská nezrelosť, ale možno aj neistota v seba samého a pochybnosť o svojej otcovskej úlohe.