Deti klamú, to je fakt. Aj vy si kladiete otázku “Prečo?”. Nuž, odpoveď nie je až taká jednoduchá, pretože dôvodov, ktoré na to majú je mnoho. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme tie najčastejšie, kvôli ktorým deti klamú.

Nechcú sklamať rodičov

Aj keď by ste si mysleli, že deti klamú len keď niečo vyvedú, nie je to tak. Jednou z možných príčin je aj to, že sa voči vám cítia empaticky. Čo to znamená? Jednoduchšie povedané, pokiaľ deti vedia, že ak vám povedia pravdu, zarmúti vás to a budete kvôli tomu smutní, radšej povedia malé klamstvo. V tomto prípade za klamaním stoja často klamstvá o domácich úlohách, či známkach, alebo ide o iné drobnosti. Veľmi jasné je to v prípadoch, ak je v okolí niekto, koho s dieťaťom môžete porovnať. Ak sa mu niečo nepodarí, radšej to nepovie, aby vás nesklamalo. Deti v takých veciach začínajú klamať vo veku okolo 6 rokov, čo je však priveľmi skoro.

Boja sa trestu

Azda najčastejšia príčina klamstva medzi deťmi. Deti totiž dobre vedia, že ak niečo vyvedú, príde trest. Klamstvom sa preto snažia trestu vyhnúť. Ak aj prídete na to, že dieťa klame, nesnažte sa ho hneď potrestať, a to ani za danú neposlušnosť, či za fakt, že vám klame. Namiesto toho zvoľte inú taktiku. Môžete dieťa motivovať, aby sa priznalo. Keď mu dáte najavo, že zo strachu pred trestom vám nemusí klamať, možno sa to zmení.

Sú zvedavé

Deti sú od prírody zvedavé a preto niekedy klamú len preto, že chcú vedieť, čo sa stane, ak budú klamať. Neklamú teda naschvál, ale len tak. Zrejme tým len testujú vašu trpezlivosť. Nemali by ste sa preto na ne hnevať, len im vysvetliť, že klamať sa nemá vôbec a už ani náhodou “len tak”.