Kým sa so svojím predškolákom odpoludnia objímete v škôlkarskej šatničke a spýtate sa ho, aký mal deň, budete musieť zdolať niekoľko dôležitých rozhodnutí. Odkedy ísť do škôlky? A ktorú pre neho vybrať? Preverenú štátnu, alebo súkromnú? A ako vlastne vôbec poznať, kde bude dieťaťu najlepšie?

Nezáleží na type škôlky

Podľa rodinnej koučky a odborníčky na vzdelávanie Moniky Kulovej Skokanovej na tom, aký typ škôlky dieťa navštevuje, zase až tak nezáleží a rodičia by sa nemali výberom škôlky zbytočne stresovať. „V prípade, že je dieťa vývojovo v norme, to nie je taká podstatná téma, ktorá by sa mala nejako zásadne riešiť,“ upokojuje odborníčka. „V tomto veku sa deti učia spontánne a na to potrebujú iba jasne dané hranice (režim a pravidlá), pocit bezpečia a psychickú podporu (učitelia sú na ne v škôlke dobrí a láskaví). Všetko ďalšie je už nadstavba,“ vraví odborníčka. Pokiaľ teda práve nefandíte nejakému alternatívnemu vzdelávaciemu systému, potom sa pri výbere škôlky stačí riadiť praktickou stránkou veci (miesto, cena, referencie).

Iná vec je, keď cítite, že by vášmu dieťaťu prospel špecifickejší prístup. Potom je namieste dať si pri výbere záležať. „Ak nie je dieťa v norme – je jedno, či má fyzické, či mentálne znevýhodnenie alebo je, naopak, nadpriemerne talentované či interesované v nejakej oblasti – potom by sa rodičia mali zaoberať touto otázkou. Tu by som však odporúčala požiadať o odborné vyjadrenie patričného odborníka, aby s výberom škôlky pomohol,“ doplňuje koučka.

Škôlku robí učiteľ

Ako teda pred podaním prihlášky na predškolské vzdelávanie postupovať? Najprv je nutné sa zamyslieť, či chcete štátnu, alebo súkromnú škôlku. Často o tomto výbere rozhodujú praktické skutočnosti: financie, vzdialenosť alebo otváracia doba. Väčšina rodičov preferuje štátnu škôlku v mieste bydliska (neplatí sa školné, len stravné, dá sa dôjsť peši, učiteľky i deti bývajú známe a nad tým všetkým ešte bdie rámcový vzdelávací systém, ktorý zaručuje, že deti sa budú patrične rozvíjať v potrebných oblastiach a pripravovať na školskú dochádzku). Lenže práve tento variant býva veľmi neistý.