Máte pocit, že vaše dieťa je už príliš veľké na to, aby malo problém s nočným pomočovaním? Nemusíte tento problém tajiť. Pomočovanie je pomerne častý problém, s ktorým zápasia približne 2 z 10 detí vo veku 5 rokov. Ako ho riešiť?

Pomočovanie detí tu vždy bolo a aj bude. Inak sa označuje aj pojmom enuréza a znamená únik celého objemu močového mechúra. U detí do 5 rokov sú takéto nočné "nehody" normálne, nie sú chybou ani detí, ani rodičov. Niekedy to jednoducho dieťatku len o čosi dlhšie trvá, kým sa naučí „ovládať“ svoj mechúr aj v noci. Ide o prirodzený vývojový prejav dozrievania močového ústrojenstva. Ak však k pravidelnému pomočovaniu dochádza u detí, ktoré majú viac ako 5 rokov, je potrebné začať tento problém riešiť.

Veková hranica

Existuje veková hranica, kedy je nočné pomočovanie "normálne" a kedy už vyžaduje návštevu lekára. Vo veku 4 až 6 rokov sa pomočuje zhruba 30 % detí, ale pravidelne sa to stáva len zhruba jednej tretine z nich. U zvyšných dvoch tretín sa ťažkosti prejavia nepravidelne, približne dvakrát do týždňa. V 7 rokoch sa pomočuje zhruba 10 % detí a v 12 rokoch len 3 %. Po dovŕšení 15 rokov by problém mal úplne vymiznúť. Existuje však 1-2 % osôb, ktoré sa s nočným pomočovaním stretáva aj v dospelosti. Preto je dôležité takýto citlivý problém netajiť, ale riešiť čo najskôr.

Ako dieťaťu pomôcť?

Predtým, ako sa s týmto problémom rozhodnete kontaktovať pediatra, je vhodné zvážiť isté okolnosti, kvôli ktorým môže k pomočovaniu dochádzať. Vo veľa prípadoch totiž pomočovanie dieťatka pominie aj bez nutnej lekárskej  pomoci. Čo by ste teda mali zvážiť?

Dieťa zbytočne nestresujte

Dieťa, ktoré má problém s nočným pomočovaním, by ste rozhodne pred spánkom nemali stresovať a ani priveľa dohovárať o necikaní. To môže spôsobiť akurát tak to, že sa dieťa bude v noci prebúdzať zo strachu, či nemá pod sebou mokro. To má samozrejme negatívny vplyv nielen na fyzické zdravie, ale aj psychiku dieťaťa.

Naučte ho správne piť

Základom odstránenia nočného pomočovania je správny pitný režim. Najmä pri takomto probléme je vhodné pitný režim dieťaťa sledovať, prípadne vhodným spôsobom korigovať. Všetky deti medzi 4 a 7 rokom by za deň mali vypiť približne 1,6 litrov tekutín rozdelených do pravidelných dávok. Dieťa, ktoré sa v noci pomočuje, by ráno a počas dopoludnia malo mať príjem tekutín zvýšený a večer naopak znížený.