Tento zdravotný problém je spájaný s celým radom nepravdivých alebo mylných informácií. Tie potom môžu byť jednou z príčin neriešenia nočného pomočovania, čo nie je pre postihnuté dieťa dobré. Uvádzame preto všetko na pravú mieru.

Deti, ktoré sa v noci počúrávajú, majú narušenú psychiku

Psychické ťažkosti ako príčina primárnej nočnej enurézy nebývajú časté. Aj deti s emocionálnymi problémami však môžu priaznivo reagovať na obvyklú liečbu nočného pomočovania.

Ak sa potomok nesťažuje, ťažkosti mu nevadia

Žiadne dieťa sa nechce prebudiť mokré, najmä ak dôjde k pomočeniu na škole v prírode či na iné spoločnej akcii s rovesníkmi. Vlhká posteľ vie nepriaznivo ovplyvniť sebavedomie a spoločenský život jedinca. Deti, ktoré sa stále počúrávajú, môžu byť veľmi nešťastné a uzavreté do seba.

Sme jediní s týmto problémom

Pomočovanie je celkom bežný problém sprevádzajúci 15-20% päťročných detí, 10% sedemročných, 5% desaťročných a 3% dvanásťročných. Je veľmi pravdepodobné, že sa v okolí takého jedinca vyskytuje aspoň jeden dospelý, ktorý sa s podobnými ťažkosťami tiež potýkal a svoje skúsenosti a pocity má ešte v živej pamäti. Môže tak dieťaťu priniesť potrebné upokojenie, ak sa mu so svojimi zážitkami zverí a dá mu tým najavo, že so svojím problémom zďaleka nie je samotné.