Máte pocit, že vaše dieťa je už príliš veľké na to, aby malo problém s nočným pomočovaním? Nemusíte tento problém tajiť. Pomočovanie je pomerne častý problém, s ktorým zápasia približne 2 z 10 detí vo veku 5 rokov. Ako ho riešiť?

Pomočovanie detí tu vždy bolo a aj bude. Inak sa označuje aj pojmom enuréza a znamená únik celého objemu močového mechúra. U detí do 5 rokov sú takéto nočné "nehody" normálne, nie sú chybou ani detí, ani rodičov. Niekedy to jednoducho dieťatku len o čosi dlhšie trvá, kým sa naučí „ovládať“ svoj mechúr aj v noci. Ide o prirodzený vývojový prejav dozrievania močového ústrojenstva. Ak však k pravidelnému pomočovaniu dochádza u detí, ktoré majú viac ako 5 rokov, je potrebné začať tento problém riešiť.

Veková hranica

Existuje veková hranica, kedy je nočné pomočovanie "normálne" a kedy už vyžaduje návštevu lekára. Vo veku 4 až 6 rokov sa pomočuje zhruba 30 % detí, ale pravidelne sa to stáva len zhruba jednej tretine z nich. U zvyšných dvoch tretín sa ťažkosti prejavia nepravidelne, približne dvakrát do týždňa. V 7 rokoch sa pomočuje zhruba 10 % detí a v 12 rokoch len 3 %. Po dovŕšení 15 rokov by problém mal úplne vymiznúť. Existuje však 1-2 % osôb, ktoré sa s nočným pomočovaním stretáva aj v dospelosti. Preto je dôležité takýto citlivý problém netajiť, ale riešiť čo najskôr.

Ako dieťaťu pomôcť?

Predtým, ako sa s týmto problémom rozhodnete kontaktovať pediatra, je vhodné zvážiť isté okolnosti, kvôli ktorým môže k pomočovaniu dochádzať. Vo veľa prípadoch totiž pomočovanie dieťatka pominie aj bez nutnej lekárskej  pomoci. Čo by ste teda mali zvážiť?

Dieťa zbytočne nestresujte

Dieťa, ktoré má problém s nočným pomočovaním, by ste rozhodne pred spánkom nemali stresovať a ani priveľa dohovárať o necikaní. To môže spôsobiť akurát tak to, že sa dieťa bude v noci prebúdzať zo strachu, či nemá pod sebou mokro. To má samozrejme negatívny vplyv nielen na fyzické zdravie, ale aj psychiku dieťaťa.