Naučte ho správne piť

Základom odstránenia nočného pomočovania je správny pitný režim. Najmä pri takomto probléme je vhodné pitný režim dieťaťa sledovať, prípadne vhodným spôsobom korigovať. Všetky deti medzi 4 a 7 rokom by za deň mali vypiť približne 1,6 litrov tekutín rozdelených do pravidelných dávok. Dieťa, ktoré sa v noci pomočuje, by ráno a počas dopoludnia malo mať príjem tekutín zvýšený a večer naopak znížený. 

Príjem tekutín by ste dieťaťu mali znížiť od 17 až 18 hodiny. Dieťa by malo piť najmä vodu, nesladené nápoje a riedené ovocné šťavy. Naopak, mali by ste eliminovať sýtené, kofeínové alebo šumivé nápoje, ktoré zvyšujú produkciu moču a dráždia močové cesty.

Obmedzte príjem solí

Čo sa týka jedálnička, vo večerných hodinách a pred spaním sa neodporúčajú priveľmi slané a sladké jedlá, ovocie s vysokým obsahom vody ani sýtené nápoje alebo príliš korenisté jedlá, ktoré často spôsobujú smäd. Ten zasa spôsobí večerný alebo nočný príjem tekutín, s ktorým nanešťastie stúpa aj riziko pocikania.

Metóda núteného vyprázdňovania

Táto metóda je možno veľmi účinná, ale aj veľmi krutá. Spočíva v zámernom budení dieťaťa každé dve hodiny. Pravdou je, že pri tejto metóde sa pravdepodobne v noci nestane žiadna nehoda, no na druhej strane je narušený nočný spánok dieťaťa, čo môže mať fatálne následky na jeho zdravý vývoj. Či už sa k tejto metóde prikloníte alebo nie, najdôležitejšie je, aby si dieťa dostatočne vyprázdnilo močový mechúr pred spaním.

Kedy vyhľadať pomoc?

Majte na pamäti, že nočné pomočovanie dieťaťa je v prvom rade normálnym javom a nie niečím, čo je nutné pred okolím tajiť. Do piatich rokov veku dieťaťa sú epizódy nočného pomočovania v norme. Po piatom roku by ste už situáciu mali riešiť s pediatrom, ktorý dokáže určiť príčinu a nastaviť vhodnú liečbu.

Foto: Shutterstock