Mamičky sa často krát stretávajú s názormi, predovšetkým “skúsených” babičiek, tiet a príbuzných, že čím dlhšie nosia dieťa na rukách, tým viac ho rozmaznajú. Viacero štúdií však potvrdilo pravý opak. Práve maznanie sa a nosenie dieťatka na rukách mu dá do života nenahraditeľnú výbavu. Viete prečo?

Fyzický kontakt je pre zdravý vývoj dieťaťa alfou a omegou. Potreba fyzickej blízkosti je v každom dieťatku zakorenená už od samého počiatku, o čom svedčí aj takzvaný bonding, ktorý je pre správny vývoj asi najdôležitejší. Avšak pri ňom to nekončí. Podľa výskumov je nosenie dieťatka na rukách - a to minimálne do dvoch rokov - pre jeho zdravie nesmierne prínosné.

Sila dotyku

Štúdia z Nationwide Children Hospital v Ohiu, v rámci ktorej sa skúmalo 125 bábätiek dokázala, že maznaním sa s bábätkom a nosením ho na rukách, sa stimuluje detský mozog. Z výsledkov tiež vyplynulo, že všetky bábätká, ktoré boli v častom fyzickom kontakte s matkou alebo rodičmi, vykazovali silnú mozgovú aktivitu. Výsledky štúdie ukazujú, že aj takáto zdanlivo obyčajná vec, ako je fyzický kontakt, je veľmi dôležitou premennou vo vývoji detského mozgu. „Najmä pri nedonosených deťoch je jemný fyzický kontakt kože na kožu dôležitým nástrojom pre dozretie ich mozgov na úroveň detí donosených,“  tvrdí vedúca výskumu Nathalie Maitre.

Dotyk formuje osobnosť dieťaťa

Výsledky výskumu potvrdili aj ďalšie štúdie. Štúdia z roku 2013 potvrdila dôležitosť ľudského dotyku pre zdravý vývoj mozgu a tiež pri prejavovaní emócií, ktoré pomáhajú dieťaťu formovať jeho osobnosť. Výskumníci z Veľkej Británie okrem iného zistili, že milujúci dotyk tiež zvyšuje schopnosť mozgu uvedomiť si svoje vlastné telo a hrá významnú úlohu pri vytvorení si zdravého vzťahu k nemu.

Ďalšia štúdia, ktorú vykonali nemeckí a singapurskí vedci, dokázala, že častý fyzický kontakt s dieťaťom nevytvára iba vzájomnú emočnú väzbu, ale u dieťaťa ovplyvňuje sociálne zručnosti pri kontakte s inými ľuďmi. Vedci zistili, že fyzický kontakt má vplyv na schopnosť socializácie a ovplyvňuje ju ešte veľmi dlho po dojčenskom veku.