Hádzanie sa o zem, krik, plač, vzdorovitosť – kedykoľvek a kdekoľvek. Z vášho roztomilého drobca sa zrazu neočakávane stáva klbko zlosti, ktoré sa týmito prejavmi silou mocou domáha splnenia svojej požiadavky. Prečo to robí? Dá sa toto obdobie vôbec nejako zvládnuť a nezblázniť sa?

Dieťa sa počas svojho vývoja výrazne nemení len fyzicky, ale aj emocionálne. Prichádza obdobie vzdoru a s ním aj prvé väčšie výbuchy hnevu, ktoré rodičov neraz zaskočia a nevedia, ako na ne reagovať. Tieto prejavy neznamenajú, že je vaše dieťa nevychované alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Spoznáva napríklad slovíčko „nie“, ktoré skúša používať pri každej príležitosti bez ohľadu na to, či ste doma, na návšteve alebo dokonca v obchode. Avšak aj toto náročné obdobie je dôležitou etapou vo vývine dieťaťa.

O čo vlastne ide?

Prvé obdobie vzdoru, s ktorým sa rodičia a dieťa stretávajú nastáva medzi druhým až štvrtým rokom života dieťaťa, pričom jeho vrchol sa odhaduje na 2,5 až 3 roky a trvá zhruba rok. Jeho podstatou nie je správanie rodičov, prostredie ani žiadna patologická príčina. Vzdorovitosť dieťaťa v tomto veku je totiž úplne normálna a bežná vec a súvisí s jeho zdravým emocionálnym rozvojom. Toto obdobie je jednou z prvých zaťažkávacích skúšok v období vývinu dieťaťa, ako aj veľkou skúškou trpezlivosti pre rodičov.

Čo robiť, ak dieťa vzdoruje?

Základným krokom je zachovať pokoj. Čím je nervóznejší rodič, tým nervóznejšie bude aj dieťa.  Pokiaľ je dieťa na vrchole amoku a hnevu, nesnažte sa mu niečo vysvetľovať či dohovárať. V tejto chvíli nedokáže počúvať a často tým zlosť v dieťati ešte viac vystupňujete. Počkajte, kým sa dieťa upokojí, a potom sa s ním v pokoji porozprávajte. Nepoužívajte fyzické tresty a ak sa vám zdá, že prekročilo isté hranice potrestajte ho hneď, napríklad odoprením obľúbenej hračky alebo rozprávky. 

Na druhej strane, dieťa potrebuje mať aj voľnosť, nesmie mať zakázané všetko. Čím viac vecí mu budete zakazovať, tým bude vzdorovitejšie a chtivejšie po prekračovaní hraníc. Nikdy sa nenechajte zmanipulovať jeho krikom a v snahe rýchlo a v tichosti situáciu vyriešiť, nevyhovejte jeho želaniu. Čo iné môže teda pri záchvate hnevu dieťaťu pomôcť?