Už ste si určite zvykli na to, že obliekanie nie je proces rýchly, jednoduchý ani nijako zábavný. Z vášho roztomilého, ľahko ovládateľného bábätka sa stal divoch plný vzdoru a vlastnej vôle a obliekanie nepatrí medzi jeho obľúbené činnosti. 

Len keď budem chcieť ja!

Obdobie batoľaťa je náročné pre všetkých zúčastnených. Dieťa začína chápať, že je samo za seba, ale nestačia mu na to rozumové ani fyzické schopnosti. Potrebuje sa presadiť, ukázať, že je tu a chce rozhodovať. Mali by sme ho viesť citlivo a obrniť sa trpezlivosťou, pretože to nebude úplne ľahké. Ale silou, krikom alebo vyhrážkami aj tak nič nezmôžeme.

Stačí sledovať obvyklé situácie: vzpierajúce sa dieťa, ktoré mamička plesne po zadku. A reakcia? Ešte viac vzdoru a kriku, nekonečný plač. Zbytočne stratený čas. Skúste to nielen po dobrom, ale ako hru. Rukávy sú tunelíky, ktorými preliezajú zvieratká, napríklad zvedavý slon do nich strká chobot.

Dajte možnosť výberu

A slon je veľmi chytré, šikovné a roztomilé zvieratko, to dokazuje i plyšák v detskej izbičke. Nechajte svojmu potomkovi priestor, aby si vyberal oblečenie. To síce zaujíma skôr dievčatká, ale i malý muž už môže mať vyhranený názor na to, čo mu pristane a čo nie. 

Určite mu nevnucujte svoju voľbu alebo sa snažte aspoň o kompromis, aby sily boli v rovnováhe. Keď dieťa pozná, že rešpektujete jeho názor, skôr pristúpi na váš variant. Pravdaže, s víťazným pocitom, a to je bod na vašej strane. Pri výbere oblečenia dbajte na to, aby oblečenie bolo z prírodných materiálov, bez zbytočných zádrhov typu zložitého zapínania, mašličiek a šnúročiek na uväzovanie, praktické sú aj overaly a kombinézy. Deti obliekajte štýlom cibuľka – po vrstvách, ktoré sa dajú odkladať, prípadne pridávať; rozhodne sa pred výletom zásobujte suchými náhradnými dielmi.

Čo najkratší proces

Dieťa posaďte na vyvýšenú podložku, aby malo výhľad po miestnosti. Miesto musí byť, samozrejme, bezpečne zaistené proti pádu. Vedľa potomka naskladajte všetky kúsky oblečenia, ktoré ste spoločne vyťahali  bielizníka. Ale pozor, na výber mu dajte maximálne z dvoch kusov, inak sa nerozhodné batoľa bude rozhodovať pol dňa! Pokojným hlasom komentujte celý postup obliekania, aby dieťa vedelo, čo sa práve deje, ako na seba postup obliekania nadväzuje a postupne si jednotlivé pohyby fixovalo. 

Nechajte potomka, aby si skúšal najprv ponožku obliecť sám. Využite každú príležitosť, keď má dieťa záujem experimentovať a nenásilne pritom trénovať obliekanie. Určite mu urobíte radosť, keď bude obliekanie trvať čo najkratšiu dobu. Staršie deti už budú pri spolupráci oveľa aktívnejšie (vyťahajú polovičku bielizníka, pančucháče budú lietať po celej izbe…), využite to a skúste v každej pozitívnej chvíľke trénovať navliekanie pančucháčov, tričiek či nohavíc.