Ochrana zdravia je v týchto dňoch všeobecnou témou číslo jeden. Podľa hygienikov je najefektívnejšou prevenciou proti nákaze nebezpečným koronavírusom pravidelné umývanie rúk po dobu 60 sekúnd. Pre dospelých by umývanie rúk malo byť prirodzené. Avšak ani u detí by sa nemalo brať na ľahkú váhu, keďže najmä malé deti si ešte neuvedomujú, prečo je hygiena potrebná. Ako ich to naučiť?

Aj keď štatistiky neevidujú veľký počet prípadov detí, ktoré sú infikované koronavírusom, nie je vylúčené, že nemôžu byť prenášačmi. Výučba umývania rúk teda nepomáha iba dieťaťu, ale aj všetkým, ktorí s ním prídu do styku.

 „Mnohí z rodičov na to nemyslia. Je to taká druhá povaha mnohých z nás, rodičia často zabúdajú, že je to zručnosť, ktorú musia učiť,“ hovorí Elizabeth Meade, detská hovorkyňa a národná hovorkyňa Americkej akadémie detstva so sídlom v Seattli. Dôležité je teda z umývania rúk urobiť zvyk a štandardný, rutinný úkon. 

Ako teda tento dôležitý „návyk“ vypestovať u vášho dieťaťa?

Buďte vzorom

Je prirodzené, že dieťa sa učí napodobňovaním. A v prvom rade napodobňuje najbližšie osoby, teda rodičov. Preto je rozhodujúce, aby boli obaja rodičia dôslední a disciplinovaní aj pri umývaní rúk. Ak u nich dieťa uvidí časté a dôkladné umývanie rúk, je veľmi pravdepodobné, že to bude chcieť robiť aj samo.

Vysvetľujte 

Na to, aby vaše dieťa pochopilo, aké je umývanie rúk dôležité, je potrebné, aby vedelo prečo by to malo robiť. Skúste to dieťaťu vysvetliť tou „jeho rečou“. Vysvetlite, že ruky je vždy potrebné umyť pred jedlom, po použití kúpeľne, po príchode z vonku a napríklad po hraní sa so zvieratami. Najlepšie je použiť teplú vodu, o ktorej sa dokázalo, že ničí baktérie a vírusy viac ako studená.