Vakcinácia proti koronavírusu je v súčasnosti najviac skloňovanou témou na svete. Očkovať sa môžu už takmer všetci, ale ako je to v prípade tehotných a dojčiacich žien? Môže pre ne vakcína predstavovať riziko? Dať sa teda v tehotenstve či počas dojčenia zaočkovať alebo nie? Na všetky tieto otázky odpovedajú špičkoví odborníci z John Hopkins Medicine v USA.

COVID-19 a tehotné ženy

Tehotenstvo je v istej miere záťaž pre organizmus a dokonca môže oslabiť imunitný systém. Tehotné ženy sú preto náchylnejšie na infekciu a je dôležité sa maximálne chrániť. “Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb zahŕňa tehotné ženy ako vysoko rizikovú skupinu pri COVID-19. Preto je očkovanie proti koronavírusu dôležitým aspektom pre tehotné ženy.” vysvetľujú odborníci Andrew Satin, MD, riaditeľ gynekológie a pôrodníctva a Jeanne Sheffield, MD, riaditeľka materno-fetálnej medicíny z John Hopkins Medicine v Baltimore, USA.

Dokonca, zdravotné komplikácie ako obezita či tehotenská cukrovka môže výrazne zvýšiť riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19 ako aj tehotenstva. “Posledné údaje hovoria o zvýšenom riziku prijatia na jednotku intenzívnej starostlivosti, potrebe mechanickej ventilácie a podpory ventilátora a smrti u tehotných žien so symptomatickým COVID-19,” upozorňujú špecialisti.

COVID-19 a dojčiace ženy

A ako je to u dojčiacích žien? “Dojčiace ženy sa v porovnaní s inými nepovažujú za vystavené vyššiemu riziku vzniku závažného priebehu. Koronavírusom sa ale infikovať môžu. Zvážiť očkovanie je preto dôležité a treba sa pritom poradiť s ošetrujúcim lekárom,” hovorí lekár Andrew Satin, MD, riaditeľ gynekológie a pôrodníctva z John Hopkins Medicine v Baltimore, USA.

A dodáva: “Na základe dostupných údajov sa očkovanie dojčiacich žien javí ako bezpečné. Aj keď vakcíny neboli študované u dojčiacich matiek, dojčiacim ženám by mala byť ponúknutá možnosť očkovanie proti COVID-19. Vakcíny neobsahujú živý vírus, takže očkovanie nepredstavuje pre dieťa riziko. Ak ste očkovaná proti koronavírusu, dojčenie nie je potrebné odkladať alebo prerušiť.”