"Gratulujeme, mamička, budete mať dvojčatá," znie v slovenských pôrodniciach stále častejšie. A štatistiky hovoria jasne: na päťdesiat pôrodov pripadajú jedny dvojčatá. Tehotenstvo s dvojčatami aj ich výchova však majú svoje špecifiká a sú veci, ktorým by ste sa pri ich výchove mali vyvarovať.

Môžem mať rada obidve deti rovnako? 

Novopečená mamička sa obáva, že nebude obe svoje bábätká milovať rovnakou mierou. "V zahraničí už na túto tému existujú početné výskumy, ktoré dokazujú, že vždy je jedno dieťa obľúbenejšie než to druhé," upozorňuje známa autorka kníh o dvojičkách Klára Vítková Rulíková, ktorá sa špecifikám výchovy dvojčiat dlhodobo venuje. Psychológovia odporúčajú podporovať u dvojčiat predovšetkým ich individualitu.

Nemecké výskumy totiž ukazujú, že jednovaječné dvojčatá si uvedomujú sami seba až neskôr, po dlhšej dobe sa tiež začnú označovať menom. Na fotografiách alebo v zrkadle samých seba tiež nerozoznávajú, označenie "ja" začnú používať až o niekoľko mesiacov neskôr než dvojvaječné dvojčatá alebo bežní súrodenci. Bežne si to začnú deti uvedomovať medzi druhým a tretím rokom, u dvojčiat je to ale neskôr, tento rozdiel sa stiera až okolo štyroch rokov veku. Aj medzi dvojčatami sa môže objaviť žiarlivosť. Je iná ako u súrodencov narodených po sebe.

V takom prípade ten starší žiarli na mladšieho, pretože mu zobral pozornosť rodičov, ktorá mu predtým patrila. Staršiemu sa to dá vysvetliť a nejako kompenzovať (chodí spať neskôr a pod.), u dvojčiat je to iné. Títo dvaja nikdy nemali pozornosť rodičov len pre seba, tu sa to žiarlenie prejavuje skôr formou upútania pozornosti rodičov na seba. A keď to nejde po dobrom, pôjde to po zlom. Často teda hnevá a vyhovuje im, keď ich mamička karhá, majú tak totiž jej pozornosť. Dvojčatá strašne túžia po spravodlivosti, snažte sa tiež vyvarovať porovnávaniu detí. Každé dieťa je iné a každé je na niečo talentovanejšie, preto dvojčatá vnímajú porovnávanie ako strašnú nespravodlivosť.

Sú tri skupiny dvojčiat

Pre rodičov je výchova dvojčiat naozaj veľkou výzvou, predovšetkým prvé roky sú veľmi náročné. Všetko sa musí robiť dvakrát: dojčenie, prebaľovanie, nočné vstávanie, maznanie... Navyše je potrebné si uvedomiť, že mať dvojčatá zaťaží rodinu aj ekonomicky. Mamičky dvojčiat sú často trochu vyčlenené aj sociálne. "Svet nie je na rodičov s dvojčatami a viacerčatami prispôsobený. Všetky aktivity pre deti sú koncipované ako pre jednu mamičku a jedno dieťa," vysvetlila ďalej s tým, že pre mamičky dvojčiat bez rodinných pomocníkov sú často nedostupné aktivity ako dojčenské plávanie, materské centrá a ďalšie," konštatuje odborníčka.

Intuitívne podporuje väčšina rodičov u svojich detí rozvoj ich individuálnej osobnosti, talenty. U dvojčiat však existuje nebezpečenstvo, že ich chtiac nechtiac budete "hádzať do jedného vreca". Výchova k individualite však začína už oblečením. Áno, je určite sladké, keď sú dvojčatá rovnako oblečené, majú rovnaké hračky, ale nie je to vôbec nutné. Na druhú stranu je treba vedieť, že medzi dvojčatami existuje niekoľko stupňov závislosti.

Britská pedagogička Pet Preedy rozdeľuje dvojčatá do troch skupín: dvojičky na sebe extrémne závislé, dvojčatá, ktoré sú na sebe zdravo závislé, a dvojčatá, ktoré sa navzájom nenávidia. Najlepšia je samozrejme zlatá stredná cesta, ale spravidla existujú extrémy na obidve strany. "Najčastejšie je dvojča A (teda to, ktoré sa narodilo ako prvé) dominantnejšie, jednotku dvojčiat vedie a dvojča B (narodené ako druhé) je na ňom závislé a výrazne submisivnejšie," popísala vzťahy medzi dvojčatami expertka.