Nie je to tak veľmi dávno, keď bolo u nás akýmsi nepísaným pravidlom, že „deti“ odchádzali založiť si vlastnú rodinu, či aspoň opúšťali rodné hniezdo okolo 20. roku života. Dnes je však úplne všetko inak a veľká časť sa v tomto veku stále nachádza v detskej izbe pri svojej mame - a akoby odmietali dospieť. Čím je to spôsobené?

Fenomén “Mamahotel”

Jedna staršia pani si spomína, ako sa od svojej puberty tešila na moment, keď sa osamostatní. Vyhľadávala preto kadejaké brigády, aby bola čo najviac aspoň finančne samostatná. Na vysokej škole sa jej v tom veľmi dobre darilo. 

Dnes však „deti“ v jej veku radšej využívajú „mamahotel“. Aj keď pracujú a zarobia nejaké peniaze, niektorí z nich ani len nepomyslia na osamostatnenie sa a radšej to investujú do značkového oblečenia a elektroniky. Napriek tomu sa vidia ako dospelé osoby, no na vlastných nohách nestoja. Prečo je tomu tak? 

Všetko to malo začať generáciu pozadu. Zvýšenie životnej úrovne spôsobilo, že deti prestali mať pravidelné povinnosti a ich rodičia získali väčší priestor na ich výchovu. Tá potom viedla k mnohým zákazom a príkazom, či trestom za vlastné názory. Stali sa tak viac závislé a nezodpovedné. Navyše, ani v dnešných školách sa individualita a samostatnosť nepovažuje za prínos. Práve tu sa začala rodiť generácia dospelých, ktorí sa ako dospelí nesprávajú a ani nemôžu. Nikdy ich k tomu totiž nikto neviedol. 

Absencia vzorov 

Deťom dnes chýbajú aj potrebné vzory. Tie často nenachádzajú ani u svojich rodičov. Čím ďalej, tým je u nás viac rozvodov, jazdíme rýchlejšie autom, požičiavame si peniaze na nepotrebné veci, chýbajú aj pevné zásady a postoje a podobne. To všetko ide za zlý príklad našim deťom, vrátane trávenia času pred televízorom. 

Deti síce majú sny, no vďaka spomínanému prostrediu nemajú ani poňatie čo stojí ich naplnenie a preto ich nikdy nenaplnia. Padnúť na zadok je totiž často viac ako všetko dohováranie sveta. Dieťa, ktoré teda v mladosti dostalo na zadok, ihneď spozornelo, že sa niekde stala nejaká chyba. Dnes je tu veľa rozmaznávania, ktoré vedie k pohodliu a to k lenivosti (napríklad odsťahovať sa od rodičov). 

Dieťa ako modla

Ďalší rozmer rozmaznávania. Už to nie je prirodzene zvedavý tvor, ktorý spoznáva svet, zvykne sa zašpiniť, rozbiť si koleno a neustále sa niečo vypytovať. Dnešné deti majú bližšie k bábikám. Môže zato samozrejme aj fakt, že sa deti rodia starším ženám a je ich menej. 

Aj preto dnes mamičky vstrebávajú veľa výchovných postupov a strážia každý krok dieťaťa. Aj toho však veľa škodí a to najmä samotným deťom. V minulosti nemali ľudia toľko času venovať sa svojim deťom, lebo ich potrebovali najmä uživiť. Paradoxne aj preto z nich vyrástli nedeformovaní a viac samostatní jedinci.