Chcete byť tou najkrajšou mamičkou, lenže hormóny sa proti vám spriahli a váš stav vám vpísali do tváre? Naozaj môžete pre seba niečo urobiť a nebude to ani trochu bolieť. Aké kozmetické zákroky sú možné počas tehotenstva a dojčenia a akých by ste sa mali vyvarovať?

Rozšírené cievy na tvári

Pleť v inom stave doznáva rad zmien. Príčinou sú vysoké hladiny hormónov v krvi. „V priebehu gravidity vznikajú na pleti často tmavé škvrny, tzv. melazmy, rozšírené cievky na tvári, rozšírené póry, akné, suchosť kože. Obvykle sa zmeny do niekoľkých mesiacov po pôrode vrátia do normálu a keď sa to nestane, môžete využiť lasery. Rozšírené cievky na tvári riešime pulzným farbivovým laserom s dynamickým chladením,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Jitka Chaloupecká. Laserový lúč cielene reaguje s červeným krvným farbivom a za vzniku tepla spôsobí rozrušenie cievy a jej následné vstrebanie. Ošetrované miesto prechodne na niekoľko dní stmavne.

„Laserové zákroky sa ideálne robia od jesene do jari, a to preto, že po ošetrení nie je vhodné sa asi jeden mesiac slniť,“ hovorí dermatologička. „Pokiaľ vám na tvári ostanú pigmentové škvrny, je ideálne ošetriť ich Q-switched alexandritovým laserom. Laserový lúč rozdrobí pigment na drobné čiastočky a tie sa potom postupne odplavia preč. Hojenie prebieha cez drobné povrchové chrastičky. Keď vás bude v tehotenstve trápiť ojedinelé akné, určite postačí aplikovať miestne antibiotické, vysušujúce či protizápalové prostriedky. V prípade, že bude akné rozsiahle a bude pretrvávať i po pôrode, možno na jeho liečbu využiť pulzný diódový laser Smoothbeam s dynamickým chladením. Laserové žiarenie je absorbované bunkovou vodou. Dochádza k prehriatiu mazových žliaz, následnému otvoreniu folikulárnych otvorov a zníženej tvorbe mazu. Zákrok je pre lepší efekt vhodné niekoľkokrát opakovať,“ vraví lekárka.

Opäť laser

Pokiaľ máte pocit povädnutej, unavenej pleti s rozšírenými pórmi, ktorá stráca svoju pružnosť a pevnosť, je pre vás vhodné podstúpiť laserovú rejuvenizáciu (omladenie pleti). Po ožiarení pokožky laserovým svetlom dôjde k prehriatiu väzivovej vrstvy a naštartovaniu novotvorby kolagénnych a elastických vláken. Pleť sa stáva hladšou, vypätejšou, redukujú sa drobné cievky a ojedinelé pigmentácie, zlepšuje sa jej povrchová textúra.