Dojčenie skloňuje každá tehotná vo všetkých pádoch. Nie je dobré báť sa, ani dopredu hádzať flintu do žita. Skôr sa treba pripraviť a vedieť, že existujú ďalšie možnosti, ako dopriať dieťatku materské mlieko. Napríklad odstriekavaním. Ale ako správne na to?

Až v priebehu tehotenstva by žena mala zbierať informácie a pripravovať sa na dojčenie. Ideálne je poradiť sa s lekárom pri pravidelných preventívnych prehliadkach, na predpôrodných kurzoch, osloviť môžete laktačné poradkyne (na webe nájdete nielen zoznam akreditovaných poradkýň z radov zdravotníkov i mamičiek, ale tiež odpovede na základné otázky, poradňu, návody, rady a ďalšie užitočné informácie).

S lekárom preberte užívané lieky a ich vhodnosť pri dojčení, životosprávu dojčiacej ženy, aby bábätko dostávalo len potrebné a pritom strava podporovala tvorbu materského mlieka. Pozornosť treba venovať i bradavkám a dostatočnej starostlivosti o ne. Napríklad vpáčené alebo krátke bradavky možno stimuláciou tvarovať už v priebehu posledného trimestra.

Na predpôrodných kurzoch by sa rodička mala zoznámiť s technikou dojčenia, teda ako najlepšie držať prsník, ako sa oň starať, prakticky si nacvičí jednotlivé polohy pri dojčení. Nepátrajte po „katastrofických scenároch“, na sociálnych sieťach ich je dosť. Zamerajte sa skôr na pokojnú prípravu a snahu nájsť niekoho, kto bude pripravený pomáhať.

TIP: Oživte a rozšírte si aktuálne informácie o trendoch v dojčení, starostlivosti o prsníky, hoci už ste skúsená a čakáte ďalšie dieťatko.

Signály s predstihom

Už niekoľko týždňov pred samotným pôrodom a bezprostredne po ňom je v prsiach prítomné takzvané mledzivo (kolostrum). Práve vďaka rýchlemu priloženiu novorodenca k prsníku (do 30 minút po pôrode) sa urýchľuje a pozitívne ovplyvňuje tvorba a spustenie mlieka. Druhý až tretí deň začína žena cítiť teplo a stúpajúce napätie v prsníkoch.

Tie sa zväčšujú (takzvane nalejú), tlak môže byť niekedy dosť silný. Prsníky sú prekrvené, uvoľnia ich teplé obklady a pravidelné sprchovanie teplou vodou pred dojčením. V pauzách medzi kŕmením, naopak, uľavia obklady studené. Za ďalších cca 12 hodín sa opuch uvoľní a žene začne vytekať z prsníkov mlieko.