Lockdown, zatvorené školy a online vyučovanie. Hoci to vyzerá ako celkom jednoduchá predstava, skutočnosť je iná. Deti sa na online hodinách nesústredia, lákajú ich iné aktivity a o nulovej motivácii k učeniu nehovoriac. Ak to však takto pôjde ďalej kvalita škôl už nebude ani taká, ako bývala. Ako to zmeniť? Skúste tipy odborníčky, ktorými deti motivujete k vzdelaniu aj napriek tomu, že nástup do školy je v nedohľadne.

Dodržiavajte režim

Rutina sa mnohým nespája práve s pozitívnou stránkou, no u detí je viac ako len potrebná. Školopovinné deti totiž potrebujú mať režim, ktorý sa bude dodržiavať - a to najmä počas pracovných, lepšie povedané školských dní. Ten by sa mal podobať bežného školskému dňu, s výnimkou toto, že deti nie sú v škole. Rovnako ako účasť a aktivita na hodinách sú však podstatné aj prestávky, ktoré by ste svojmu potomkovi mali dopriať.

„Deti sa lepšie učia, ak dodržiavajú režim. Pokiaľ je to možné, zachovajte konzistentný spánkový režim, čas na jedlo a pravidelné prestávky. Pomôže to podporiť koncentráciu a energetickú hladinu dieťaťa," vysvetľuje odborníčka na duševné zdravie Kerry Quigleyová.

Vytvorte školské prostredie

Niet sa čo čudovať, že sa deti na online hodinách nesústredia. Väčšina z nich totiž vyučovanie trávi poležiačky v posteli, pri raňajkách alebo jednoducho kdekoľvek. To je však chybou. Je dokázané, že nielen výsledky, ale aj sústredenie vo veľkom ovplyvňuje prostredie. Aj domáce prostredie by teda malo evokovať školu. V prvom rade je dôležité dohliadnuť na to, aby dieťa online vyučovanie trávilo za stolom a hlavne v sede a malo by mať pri sebe všetky potrebné pomôcky. Aby sa navodila tá správna školská atmosféra, je potrebné, aby dieťa nebolo v pyžame a malo za sebou rannú hygienu. Aj to pomôže k jeho sústredeniu.