Počas prvých dvoch rokov života sa dieťa naučilo veľa pomocou činností z praktického života. Deň za dňom mu doprajte slobodu a zodpovednosť za malé činnosti, ktoré je schopné vykonávať samostatne. Najprv ich môžete robiť spoločne, vysvetľovať mu jednotlivé kroky. V okamihu, keď dosiahne svoju samostatnosť, bude hrdé, že to dokáže.

Samostatnosť je dôležitá

V tomto veku je veľmi dôležité, aby sa dieťa cítilo samostatné a schopné. Musí cítiť, že jeho prínos je dôležitý a že to, čo robí, nie je len hra. Preto sa snažme premeniť to, čo boli predtým len samostatné činnosti, ako napríklad prelievanie tekutín, na úkony, ktoré sú užitočné pre rodinu.Ďalším dôležitým cieľom týchto činností je vytvorenie logického myslenia u dieťaťa. Vždy, keď sa pripravuje na činnosti, najprv sa naučí položiť si otázku, čo potrebuje a ktoré kroky vedú k naplneniu úlohy. To ho naučí premýšľať predtým, ako začne konať a doviesť myšlienku až do konca akcie. Je to lekcia, ktorá ho bude sprevádzať celý život.

Obliekanie

Základným krokom je práve samostatnosť pri obliekaní. Naučiť sa to nedá zo dňa na deň, každé oblečenie vyžaduje svoje špeciálne zaobchádzanie, ale niekedy to pôjde aj s dávkou improvizácie. Tá ale môže niektoré typy detí veľmi frustrovať, a preto je dobré ukázať im, ako na to. Začnime však vyzliekaním. Veď predsa na to, aby sme sa mohli obliecť, musíme byť vyzlečení. Na to vám môžu dobre poslúžiť dve stoličky, jedna pre vás a druhá pre vaše dieťa a zrkadlo, ku ktorému otočíte vaše dieťatko čelom – to aby videlo nasledujúce kroky.

Na toto učenie sa určite nie je vhodná ranná príprava do škôlky, preto vyčleňte pre túto činnosť osobitný priestor vo vašom časovom harmonograme dňa. Najprv dieťa postavte oproti sebe a ukážte mu formu vyzliekania na sebe, potom ho otočte k zrkadlu a znovu sa vyzlečte, pričom ho poproste, aby nasledovalo váš príklad. Dbajte na používanie oboch rúk. Ak si chcete vyzliecť košeľu, musíte rukáv vytiahnuť hore, aby ste vytiahli von rameno. Je ľahšie naučiť sa to na tričku a na dlhé rukávy prejsť až potom. Pri ponožkách je to v poriadku, a hneď dieťa naučte, aby si ich zobulo vložením palcov do otvoru v hornej časti a druhou rukou potiahlo za špičku. Urobte oblečenie ľahko prístupné pre dieťa uložením do nižších poličiek skrine, alebo mu pripravte košík, do ktorého mu každý deň dáte nové oblečenie, z ktorého si bude môcť vybrať, čo si chce dať na seba.

Uľahčite mu cestu

V tejto fáze je najlepšie, ak dieťa obliekate do pohodlného oblečenia s elastickým pásom, bez zipsov alebo gombíkov. Vyhnite sa obliekaniu body, aby sa dieťa naučilo základy bez toho, aby ho rušili gombíky alebo zipsy na málo dostupných miestach. To by ho mohlo odradiť už na začiatku. Hneď ako sa dieťa dokáže samo vyzliecť, pomôžte mu s obliekaním. Posaďte sa oproti nemu a navrhnite mu rôzne oblečenie, pomôžte mu, aby si ho obliekalo samostatne správnym spôsobom. Pamätajte, že vy ste len výpomoc a nie hlavný aktér.