Hovorí sa, že žena sa stáva matkou keď vidí pozitívny tehotenský test. Muž sa ale oficiálne stáva otcom až keď sa dieťa narodí, čiže v pôrodnici. Pre mužov je okamih prvého stretnutia s bábätkom dôležitým emocionálnym zážitkom, ktorý sa neskôr nevedome prenesie aj do fyziologických zmien. Tieto nevedomé zmeny znamenajú, že z muža sa stal otec. Ktoré to sú?

Antropológ Lee Gettler, výskumný pracovník Centra pre deti a rodiny na University Notre Dame to vysvetľuje takto. „Zdá sa, že tieto hormonálne zmeny v mozgu muža, teda čerstvého otca na základe mnohých dôkazov odrážajú skutočnosť, že evolúcia formovala biológiu mužov tak, aby im pomohla reagovať na požiadavky rodičovstva. Náš výskum uľahčuje mužom pochopenie ich vlastných vstavaných biologických rodičovských schopností, čo je vysoko uplatniteľné na každodenný život miliónov mužov.“ uviedol Gettler v prednáške v roku 2014.

Môže sa stať, že čerství oteckovia tieto zmeny pociťujú. To je zásluhou hormónov, ktoré všetky tieto náhle zmeny spôsobujú. Ide predovšetkým o hormóny testosterón, prolaktín a hormón lásky – oxytocín. Dalo by sa povedať, že v okamihu keď sa muž stane otcom (keď prvýkrát vidí svojho potomka), nastáva v jeho tele akási neriadená explózia týchto hormónov. Hoci to znie hrozivo, pre muža je to veľmi prospešné, pretože vďaka týmto zmenám sa dokáže lepšie prispôsobiť role otca. O aké zmeny teda ide?

Pokles testosterónu

Hormón, ktorý robí muža mužom je práve testosterón. Je to najdôležitejší mužský hormón a jeho funkcia je veľmi dôležitá najmä pre splodenie potomka. Súvisí teda aj s hladinou libida, čo je nevyhnutnou súčasťou pre začiatok nového života. Zatiaľ čo je vysoké množstvo testosterónu pre zrod dieťaťa nevyhnutné, naopak jeho množstvo sa rapídne znížuje v okamihu keď sa muž stane otcom. Podľa štúdie z roku 2011 od tímu Gettlera klesla hladina testosterónu nových otcov v prvom mesiaci rodičovstva asi o 40 %, čo sa zdalo byť spojené s ich otcovskou citlivosťou a pripútanosťou.

„Naše zistenia naznačujú, že muži majú vyvinutú neuroendokrinnú architektúru, ktorá reaguje na odhodlané rodičovstvo a podporuje úlohu mužov ako priamych opatrovateľov počas evolúcie,“ uviedli vedci vo svojej diskusii. V podstate ide o fakt, že pokles testosterónu mužom pomáha lepšie sa adaptovať na rodičovstvo a pomáha rozvíjať otcovské vlohy.

Nárast prolaktínu

Prolaktín je najdôležitejší tehotenský hormón. Kým hladiny testosterónu v tele muža klesajú, štúdie ukazujú, že hladina prolaktínu u budúcich otcov sa začína zvyšovať ihneď po narodení dieťaťa a v ďalších mesiacoch ostáva zvýšená. V prvom mesiaci otcovstva je jeho hladina u mužov zvýšená priemerne až o 20 %. Zatiaľ čo sa tento hormón bežne spája s podporou tvorby materského mlieka u matiek, vedci sa domnievajú, že u oteckov je jeho účel podporovať rozvoj otcovského správania.

Vyplýva to aj zo štúdie z roku 2016 uverejnenej v časopise Journal of postgraduate Medicine. Zistilo sa, že hladina prolaktínu súvisí s interakciou otec - dieťa v sociálnom kontexte, a že otcovia s vyššími hladinami prolaktínu lepšie reagujú na potreby svojho dieťaťa.