Kým donedávna bol pôrod dieťaťa považovaný za osobný okamih každej ženy, pri ktorom mohol byť prítomný len špecializovaný personál, dnes tomu už tak nie je. V pôrodných sálach sú pri pôrode čoraz častejšie aj budúci oteckovia. Zisťovali sme, aké to má klady a zápory.

Hoci súčasná koronavírusová situácia prítomnosti oteckom pri pôrode veľmi nepraje, s nejakými výnimkami je predsa len možná. No nech je to tak či onak, v prvom rade sa je dôležité zamerať na to, či by budúci otecko ako taký mal byť pri pôrode svojho potomka. Kedy je to dobrý nápad a kedy to môže spôsobiť viac škody ako úžitku?

Zistite, či to chce sám

Zvažujete, či bude váš partner a zároveň otec vášho dieťaťa pri pôrode? Skôr ako rozhodnete, opýtajte sa ho. Porozprávajte sa o dôvodoch a zistite, či je prítomnosť pri pôrode vášho potomka skutočne to, čo váš partner chce. Mnoho mužov totiž pri pôrode v skutočnosti nechce byť a je tam len preto, že to tak chcete vy. A práve kvôli tomu môže dôjsť k rôznym nepríjemným a nepredvídateľným situáciám, ktoré vám celý bolestivý pôrod môžu ešte skomplikovať.

Všetko však závisí od vzťahu muža k pôrodu. Ak je váš partner za aj keď (aspoň približne) vie, čo sa počas neho môže prihodiť, máte odpoveď. No ak sa budúcemu oteckovi robí nevoľno z krvi, či ho ničí, ak vás vidí trpieť, nie je vhodné, aby bol pri pôrode. Porozprávajte sa s ním preto dôkladne, koniec koncov do pôrodnej sály ho nedotiahnete násilím, jednoducho to musí chcieť sám. Aké to však všetko má pre a proti?

Prečo ÁNO

Dobrou správou je, že argumentov pre je viac ako tých proti. V prvom rade je partner pri pôrode neopísateľnou morálnou podporou pre ženu a svojou prítomnosťou vás tak dokáže aspoň čiastočne upokojiť. Prítomnosť otecka pri pôrode má výhody aj po fyzickej stránke. Nakoľko pôrod je fyzická a veľmi bolestivá udalosť hlavne pre vás, partner vám môže poskytnúť aj fyzickú podporu, môže s vami trénovať správne dýchanie a držať vás za ruku.