Počať dieťa je stále väčším problémom pre množstvo (už aj) mladších párov. Medicínska riaditeľka centra asistovanej reprodukcie, MUDr. Michaela Grossová, PhD., prezradila tajomstvo modernej medicíny, vďaka ktorému majú šancu otehotnieť aj doteraz neúspešné páry.

Prečo je plodnosť problémom?

„Dôvodov neplodnosti žien či mužov je viacero. U žien sa tieto komplikácie najčastejšie spájajú s hormonálnymi problémami. Ak sa páru nedarí počať, obaja sa dostávajú do psychickej nepohody, čo tiež negatívne prispieva plodnosti a v neposlednom rade to zle vplýva aj na sexualitu ako takú. Avšak o neplodnosti začíname hovoriť až vtedy, keď sa zdravému páru nedarí otehotnieť počas jedného roka nechráneného styku. Aj počať dieťa má svoj čas a po prvom mesiaci môže byť tehotenský test negatívny,“ vysvetľuje odborníčka.

A ktorá hormonálna porucha je teda podľa nej najčastejšou príčinou ženskej neplodnosti? „Je to syndróm polycystických ovárií (PCOS). Výskyt tohto syndrómu je pomerne vysoký. Postihuje 5 až 10 % žien. K jeho hlavným príznakom patria nepravidelnosti menštruačného cyklu, poruchy ovulácie a zvýšená koncentrácia mužských pohlavných hormónov, medzi ktoré patrí testosterón,“ dodáva lekárka. Jeho príznakmi je nepravidelný menštruačný cyklus, zvýšené ochlpenie alebo akné. Ženy so syndrómom PCOS trpia často aj inzulínovou rezistenciou, a preto majú často vyššiu hmotnosť. To v budúcnosti môže viesť k vzniku cukrovky alebo srdcovo-cievnych ochorení.

Dá sa PCOS liečiť?

„Žial, na syndróm polycystických ovárií zatiaľ neexistuje účinná liečba. Liečia sa iba jeho symptómy, ako napríklad obezita, akné, hirzutizmus alebo nadmerné ochlpenie, alopécia - plešatosť, vysoká hladina tri-glyceridov, hyperinzulinémia, diabetes mellitus 2. typu, oligoovulácia /anovulácia. Tieto symptómy sa v gynekologickej praxi často riešia kombinovanou hormonálnou antikoncepciou, čo však PCOS nelieči,“ vraví gynekologička. Istou nádejou sú však podľa špecialistky štúdie z Talianska, ktoré potvrdzujú významný pozitívny vplyv na otehotnenie, ale aj celkové zmiernenie symptómov PCOS.