Pani Jarmila mala nedávno 60 rokov. K svojim šiestym gulatinám dostala ten najpôvabnejší darček na svete - krásnu vnučku Žofiu, ktorú jej dcéra porodila dva dni pred Jarmilinými narodeninami. Jarmila ale nebola babičkou čakajúcou "na telefóne", ktorej dcéra zavolá z pôrodnice a ohlási radostnú novinu, Jarmila zastúpila pri pôrode otca, ktorý sa zľakol nielen pôrodu, ale aj samotného otcovstva a nastávajúcu mamičku jednoducho opustil.

Nie som akčná seniorka – naopak!

Nemyslite si, že patrím medzi akčné a stále energické seniorky, ktoré sú stále fit, všetko zvládajú ľavou zadnou, cestujú, pestujú najrôznejšie koníčky, kľudne ešte naháňajú chlapov - skrátka majú energie, nápadov a rád na rozdávanie. Nie, taká seniorka rozhodne nie som! Vždy som bývala skôr domáci typ.

Rada varím, pečiem, šijem, pletiem, bavia ma domáce práce a víkendy aj dovolenku trávim na chate. Svojej dospelé dcére nehovorím do života, rešpektujem jej zrelosť a spolieham sa na to, že som ju dobre vychovala. Výnimku, a to veľkú, som urobila iba v čase, keď bola dcéra tehotná...

Ak chceš, aby som zostal, choď na potrat!

Dcéra plánovane otehotnela a na bábätko sa veľmi tešila. Na dieťa už mala vek i vybudované zázemie - všetko sa zdalo ideálne. Lenže zo dňa na deň bolo všetko inak; dcéra bola uprostred tretieho mesiaca, keď otec dieťaťa (aj keď sa mi ho tak vôbec nechce nazvať) dcére oznámil, že sa na otcovskú rolu necíti, a buď pôjde dcéra na potrat, alebo od nej odíde.

Keď sa mi zúfalá dcéra zverila, bola naklonená tomu, že pôjde na potrat. Neviem, kde sa to vo mne vzalo, krv sa mi doslova varila v žilách a ja som vyhŕkla: "To nemyslíš vážne, že by si dieťa obetovala vzťahu s takým darebákom! To má byť človek, o ktorého sa chceš v ťažkých chvíľach oprieť? Veď myslí len na seba, na svoje pohodlie! Ak dieťa naozaj nechceš, tak prosím, ale ak sa k nemu po tom, čo ti povedal, vrátiš, zničíš si život! "Dcéra sa urazila a odišla, lenže už druhý deň mi volala, že som mala pravdu, že o všetkom celú noc premýšľala, a že sa s priateľom rozchádza a dieťa si nechá.