Môže pripomínať bežnú virózu sprevádzanú zvýšenou únavou a bolesťou kĺbov, ale tiež môže pekne vyľakať, a to keď sa demonštruje červenofialovými škvrnami na koži. Reč je o piatej detskej chorobe. Ak sa o nej chcete dozvedieť viac ste na správnej adrese.

O čo ide?

Piata detská choroba patrí medzi detské infekčné ochorenie a postihuje najmä predškolákov a najmladších školákov, jej prejavy sú rôzne a rôzne dramatické. "Pôvodcom choroby je Parvovírus B19, a v detských kolektívoch sa choroba prenáša kvapôčkovou infekciou. Inkubačná doba je jeden až dva týždne a koncom tejto doby je dieťa najviac infekčné," vysvetľuje MUDr. Markéta Geleneky. Parvovírus vstupuje do organizmu dýchacími cestami, odtiaľ prechádza do krvi, šíri sa aj do kostnej drene, kĺbov a kože. "V kostnej dreni spôsobuje krátkodobé zníženie krvotvorby, u zdravých detí ale tento útlm neznamená žiadne vážne zdravotné problémy," hovorí lekárka.

Najčastejšie prejevy ochorenia

Vyrážka, sa vytvorí najprv okolo nosa s presahom na tváre, jej ohraničenie má tvar rozovretých motýlích krídel. Pridať sa môže aj vznik červených, tmavo červených až červenofialových škvŕn na koži, najvýraznejšie sú na vonkajšej strane končatín a zadočku, na bruchu a chrbte je vyrážky menej a je menej výrazná. Vyrážka pretrváva sedem až desať dní, potom bledne a ustupuje. Klasickými príznakmi môžu byť aj zvýšená teplota, zväčšené uzliny, bolesť kĺbov a únava.