Malé dieťa si ešte neuvedomuje, že pocit istej nepohody či únavy má na svedomí nedostatočný príjem tekutín. Malo by síce piť podľa chuti, ale smäd veľmi neregistruje. Úlohou rodičov je naučiť drobca správne návyky pitného režimu, ktoré mu aj v dospelosti umožnia žiť zdravšie.  Pokiaľ ide o tekutiny, záleží nielen na tom, čo dieťaťu ponúkame, ale aj na tom, či v dostatočnom množstve, ako často a v akej kvalite. Najvhodnejšia je čistá pitná voda a nesladený detský čaj. V letných mesiacoch môžeme pitie pre deti ochutiť čerstvou mätou, limetkou či citrónom.

Koľko by malo dieťa denne vypiť

Na prísun dostatočného množstva tekutín je nevyhnutné dbať u detí odmalička. Niekedy nie je vôbec ľahké dostať do detí dostatočné množstvo vody či čaju. Detský organizmus potrebuje tekutín viac v porovnaní s dospelými, pretože je tvorený väčším podielom vody, ale dieťa nepociťuje smäd tak ako dospelí, alebo v zápale hry zabudne naň. Preto je potrebné dieťa naučiť na správny pitný režim a v pravidelných intervaloch mu ponúkať pitie. Ak sa o to postaráme v prvých rokoch života, navykne si naň a bude sa ho držať aj v budúcnosti.

Koľko tekutiny by malo dieťa denne prijať, zistíme jednoduchým výpočtom: na každý kilogram hmotnosti dieťaťa je vhodné, aby vypilo 60 - 70 ml tekutín. Pravda, je to len základné množstvo, ak dieťa veľa behá, cvičí, v lete sa viac potí, alebo je choré, je potrebné tomu prispôsobiť aj množstvo tekutín. Súčasne treba sledovať, či sa u dieťaťa neprejavuje nedostatok tekutín. Stačí iba niektorý z príznakov dehydratácie, aby sme spozorneli a upravili pitný režim. Prejavuje sa únavou, spavosťou, podráždenosťou, bolesťou hlavy, suchou pokožkou a sliznicami, slabým a zriedkavým močením, alebo tmavožltým močom. Neraz aj opakované infekcie močových ciest môžu byť signálom nedostatočného pitného režimu.

Kedy a ako často piť

Deti odmala učíme piť častejšie, priebežne a menšie dávky. Ak malé dieťa vypije naraz plný pohár vody, môže to zaťažiť orgány, ktoré musia vodu spracovať. Najvhodnejšou dobou na prvé dopĺňanie tekutín je ráno, potom častejšie ponúkame pitie v dopoludňajších hodinách, po jedle. Podvečer a pred spaním  už malým deťom podávame menej tekutín.

Čo by mali deti piť

Najvhodnejšia je čistá pitná voda. Deťom síce väčšinou príliš nechutí, ale ak ich na ňu učíme od mala, ľahko získajú správny návyk. Chuť vody môžeme ozvláštniť šťavou z citróna či pomaranča, lístkami mäty, teraz v lete aj plátkom uhorky. 100 % džús je potrebné menším deťom riediť najmenej v pomere 1:1. Vhodné sú prírodné čaje Pre drobcov od www.herbex.sk, ktoré v lete podávame vlažné a nesladené, prípadne len trochu ochutené medom.

Akým nápojom sa vyhnúť?

Nápojov na pultoch obchodov je nepreberné množstvo, ale nie všetky lákavé výrobky sú vhodné pre detský organizmus. Vyhýbame sa najmä sladkým malinovkám a ochuteným minerálkam. Deti si na ne rýchlo zvyknú a zbytočne prijímajú veľa cukru. Okrem podpory obezity prispievajú aj k vzniku zubného kazu. Rovnako musíme byť opatrní pri výbere minerálnej vody (obsahuje veľa minerálov, ktoré môžu zaťažovať malý detský organizmus). Občas síce môže dieťa vypiť neperlivú minerálku, ale radšej mu ponúkneme dojčenskú vodu. Celkom nevhodné sú, samozrejme, alkoholické a energetické nápoje, silný čaj, káva a chinínové nápoje.

Vhodné bylinné čaje pre deti

Pri výbere čajov pre detí je namieste opatrnosť. Čaje z niektorých byliniek môžu mať také účinky na organizmus, ktoré nie sú vhodné pre dieťa, ovplyvňujú napríklad trávenie, môžu spôsobovať zápchu, nespavosť.

Dieťaťu zásadne podávame len čaj určený pre dieťa. Na obale si všímame aj odporúčanie výrobcu od koľkých mesiacov (rokov) je konkrétny čaj pre dieťa vhodný. Detský čaj je špeciálne namiešaný z vhodných byliniek a ovocia. Výborne dopĺňa a spestruje pitný režim dieťaťa po celý rok.                         

Známa slovenská spoločnosť Herbex, ktorá sa už dlhé roky sústreďuje na výrobu kvalitných prírodných čajov, pripravila pre deti 4 novinky v podobe porciovaných detských čajov Pre drobcov. Nazvala ich Ovocníček, Bruškáčik, Kýchalko a Neposedko.

Ovocníček

Je pripravený z plodov maliny, šípok, jahody, arónie, ibišteka, čiernej ríbezle a ríbezľových listov. Má malinovú chuť a je plný ovocných zložiek. Receptúra lahodného ovocného detského čaju bola špeciálne vyvinutá pre deti od 9. mesiacov veku. Čaj je vhodný na bežné pitie počas celého dňa.

Bruškáčik

Chutný detský čaj napomáha lepšiemu tráveniu a pokojnému brušku drobcov. Zmes tvorí vňať medovky, repíka a cistusu, koreň mrkvy a plody fenikla a arónie. Fenikel, medovka a čakanka sú bylinky známe svojou podporou trávenia. Výrobca čaj odporúča podávať deťom od 9. mesiacov, ak majú zažívacie problémy, nadúvanie a podobne.

Kýchalko

Funkčný a chuťovo veľmi príjemný čajík pre drobcov od 12. mesiaca veku podporuje normálnu funkciu dýchacieho systému. Uplatnenie nájde aj pri začínajúcom kašlíku, nádche, podráždení dýchacích ciest, ale aj kedykoľvek počas roka. Zmes tvoria plody ruže šípovej, vňať pľúcnika lekárskeho a dúšky tymianovej, listy skorocelu kopijovitého a koreň sladkého drievka. Osobitne tymian, skorocel a sladké drievko podporujú normálnu funkciu dýchacieho systému.

Neposedko

Pamajorán, bedrovník a citrónová tráva pôsobia na organizmus upokojujúco. Čaj Neposedko môžeme podávať deťom od 2 rokov, ak sú neposedné či rozrušené. Jeho upokojujúce účinky môžeme využiť počas celého dňa, ale osobitne pred spaním. Čaj je zložený z vňate medovky a pamajoránu obyčajného, kvetu levandule lekárskej a listu citrónovej trávy.

Všetky čaje Pre drobcov sa dajú kúpiť online cez e-shop www.herbex.sk a vo vybraných lekárňach a drogériách.